Biçim grameri türetme yönteminin Anadolu Selçuklu geometrik bezemeleri üzerinde denenmesi( örüntü türetme yöntemi olarak biçim grameri)
A study of shape grammar as a generative method, in Anatolian Seljuk geometric patterns (shape grammar as a pattern generation method)
  1. Tez No: 243734
  2. Yazar: ASLI BÖKÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kural tabanlı bir tasarım yöntemi olan biçim grameri, geçmiş ve çağdaş çeşitli tasarım stillerini/dillerini anlamak, analiz ya da temsil etmek için sıklıkla ve başarıyla kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, Anadolu Selçuklu dönemi geometrik bezemelerinin tasarım dilinin, uygulanmış bezeme örnekleri üzerinden analizinin yapılması söz konusudur. Bu analizde yöntem olarak ise biçim grameri yönteminden yararlanılmıştır. Yapılan analizin ardından, türetici bir tasarım yöntemi olarak da kullanılan biçim grameri yönteminin, örüntü türetmede yeni bir yöntem olarak kullanılabilirliği sorgulanmış ve incelenen örneklerden çıkarılan gramer ile yeni örüntü örnekleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Shape grammar as a rule based design method, has been used commonly and successfully to analyze or represent historical and contemporary design styles/languages. In this study, a historical design language is analized from the examples of geometrical patterns in Anatolian Seljuk period. Shape grammar is used as method in this analize. After analizing, shape grammars, as a generative design method, is examined a method for reproducing new patterns. New patterns are produced with grammar rules that are composed from studied pattern examples.