Limit hesap teorisinde mekanizma durumunun belirlenmesi ve göçme riskinin saptanması
Determining of mechanism state and establishing of collapse risk on the ultimate design theory
  1. Tez No: 85040
  2. Yazar: BEYSUN KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA ALACALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Limit hesap teorisiyle son limit tasarım yükleri etkisinde kalan betonarme düzlem çerçeve sistemlerin elastik ötesi davranışları, bu davranışları belirleyen etkiler ve yeniden dağılım olgusu gözönünde bulundurularak irdelenebilir, gerçekçi ve duyarlı çözümler üretilebilir. Yaklaşımın en önemli özelliği, tek bir çözüme (elastik çözüm) bağımlı olmaksızın tasarım momentleri dağılımının kabul edilmesi ve dolayısıyla en elverişli çözümün üretilmesine imkan vermesidir. Böylece, yapısal sistem, elastik momentler yerine, en ekonomik çözümü veren eğilme momentleri dağılımına göre tasarlanabilir. Gene bu bağlamda önerilen limit tasarım yaklaşımından gidilerek, bir çerçeve sistemin kiriş elemanlarında plastik moment ve kolon elemanlarında ise elastik moment değerleri esas alınarak, ve gerçek eğilme rijitlikleri kullanılarak sistem kısmi elastik bir yaklaşımla (zayıf kiriş-kuvvetli kolon) tasarlanabilir. Yapısal tasarım, davranış ya da durum fonksiyonu adı verilen hesap modellerine dayanılarak yapılır. Hesap modelleriyle yapılan çözümlemelerin yapıların gerçek davranışını yansıtması ya da yansıtmaması, araştırma modellerinin yetkinliğine ve matematiksel işlenebilirliğin sağlanması için yapılan basitleştirmenin kapsam ve doğruluğuna bağlıdır. Basitleştirmenin kapsamı ve doğruluğu mühendislik deneyimi ve düşüncesiyle sağlanabilirse de araştırma modellerinin yetkin olup olmaması ancak yapılar üzerinde deney yapılmasıyla belirlenebilir. Ne var ki kimi deneyler tahrip edici nitelikte olduğundan gerçek yapılara uygulanamaz. Dolayısıyla bir hesap modeli belirsizliği vardır. Öte yandan araştırma modellerinin ve dolayısıyla hesap modellerinin içerdiği parametreler çoğu zaman rasgele değişkenlerdir. Bir rasgele değişkenle ilgili istatistikler bilinse bile bu değişkene ilişkin belli bir olayın ortaya çıkması ya da çıkmaması konusunda kesin bilgi edinilemez. Ancak bir tahminde bulunulabilir. Dolayısıyla parametrelerin yapısında var olan rasgelelikten kaynaklanan ikinci bir belirsizlik ortaya çıkar. Bu nedenlerle yapısal sistemlerin tasarımında istenmeyen durumların ortaya çıkma olasılığı, risk, her zaman gizli (potansiyel) bir şekilde mevcuttur. Bu çalışmada, limit hesap teorisine dayalı Baker Yaklaşımı' nın doğruluğu araştırılmış ve bu modele göre tasarlanan bir çerçevenin göçme riskinin saptanmasına ilişkin bir yaklaşım geliştirilmiştir. Bu amaçla Baker yaklaşımı“Birleşik Mekanizmalar Yöntemi”ile denetlenmiştir. Sonuçta, çalışmada önerilen“İkinci Moment Yaklaşımları”ile geçerli göçme mekanizması için risk duyarlı şekilde hesaplanabilir. Riskin istenen düzeyde olması sağlanabilir. Böylece yapılar ekonomik ve güvenli elasto-plastik yolla tasarlanabilir. XVII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Postelastic behaviour of the systems of reinforced concrete plane frame subjected to the ultimate design loads can be examined by the limit design theory, considering the effects and determining these behaviours and the case of the moment redistribution, so accurate and reasonable solutions can be determined. The outstanding characteristic of this approach is the fact that it approves the distribution of design moments without depeding on a unique solution (elastic solution) and provides the most efficient solution. Therefore, instead of elastic moments, structural system can be designed with respect to the distribution of bending moments, which give the most economical solution in this context, the system can be designed in a way of partical elastic approach (weak beam-strong column), with respect to suggested ultimate design approach depeding on the elastic moment values in column elements, and plastic moment values in beams. Structural design is based upon mathematical models that are called performance functions or state functions. The analysis with mathematical models whether or not reflects the actual behaviour of structures is related with the perfection of resarch models, and simplification necessary for mathematical tractability on these models. The perfection of research models can only be done by tests on the actual structures. However, some tests are destructive and they can not be applied on actual structures. Therefore, uncertainties arise associated with mathematical models. On the other hand, the parameters of research models and mathematical models are often random variables. Even if the statistics of a random variable is known, the occurance or nonoccurence of specific events associated with the variable with certainty can not be predicted. However, it can be estimated. Therefore a second uncertainty arises due to inherent randomness of parameters. Hence, probability of an adverse event, risk, is virtually unavoidable in the design of structural system. In this study, approach of Baker based on limit design theory has been investigated and an approach related to collapse risk's calculation of a frame has been developed. For this purpose, Baker appoach hes been checked with“Combine Mechanisms Method”. Finally, valid collapse mechanism's risk with“Second Moment Approachs”suggested in this work can be accurately analyzed. Structural design can be made for a desired level of risk. Thus, structures with an economic and reliable elasto-plastic way can be designed. XVIII