SiC preform üretimi
Production of SiC preforms
- Tez No: 243745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KUŞKONMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde metal matrisli kompozitler havacılık, otomotiv, elektronik sektörlerinde ve aşınma dayanımı istenen yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Metal matrisli kompozitlerin en önemli özellikleri düşük yoğunluk, yüksek mukavemet, yüksek termal iletkenlik ve yüksek yorulma dayanımıdır.Alüminyum ve alaşımlarına, metal matrisli kompozit elde edebilmek için SiC, Al2O3, TiC ve B4C gibi takviye elemanları ilave edilmektedir. Bunlardan SiC, yüksek sertliği ve kimyasal inertliği sebebiyle kullanılmaktadır.Bu çalışmada çeşitli bağlayıcılar kullanılarak hazırlanan ve sıkıştırmalı döküm ile metal matrisli kompozit üretim prosesinde kullanılacak preformlar üretilmiş ve bu bağlayıcıların preformların mukavemetlerine ve porozite miktarlarına olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, metal matrix composites are widely used in aerospace, automotive, electronics and wear applications. The most important properties of metal matrix composites are their low density, high specific strength, high thermal conductivity and good fatigue behavior.In order to obtain metal matrix composites, SiC, Al2O3, TiC and B4C are added into aluminium and its alloys as reinforcing elements. SiC is used because of its high hardness and chemical inertness.In this study, silicon carbide preforms to be used in metal matrix composite production process by squeeze casting method were produced by using of various binders and the effects of these binders to strength and porosity ratios of these preforms were investigated.