Eski eser nitelikli vakıf taşınmazlarına yönelik coğrafi bilgi sistemi veri tabanı oluşturma projesi
Geographic information system database for historical endowed estates
- Tez No: 243753
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE ALKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tarihi eserlere ait mevcut bilgilerin etkin bir şekilde kullanılamaması, bilginin yeterince organize edilememesi, eserlerle ilgili sağlıklı verilere erişmede yaşanan zorluklar, başta bu eserlerin korunması ve gereği gibi değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapan kurum ve kuruluşlar olmak üzere tüm karar mekanizmalarında sıkıntı yaratmakta, bilgi, farkında olmadan israf edilmekte, kültürel mirasımız yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır.Günümüz teknolojisinde bir çok kurum ve kuruluşun ihtiyaç duydukları bilgileri hızlı ve doğru bir biçimde elde etmek, onları daha verimli bir şekilde kullanabilmek amacıyla geliştirilmiş bilgi sistemleri oldukça yaygın duruma gelmiştir.Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS), konuma dayalı her türlü verinin toplanması, depolanması, analizi, güncelleştirilmesi ve sonuçların sunulmasını gerçekleştiren bir sistemdir. ?Eski Eser Nitelikli Vakıf Taşınmazlarına Yönelik Coğrafi Bilgi Sistemi Veri Tabanı Oluşturma? çalışması da tüm ilgili kurumlarda; arşivlerde dağınık olarak bulunan eski eserlere ait bilgi, resim, gravür, eski haritalar gibi belge ve dökümanları bir araya getirip, belli bir standartta depolayıp, gerekli analizlerin yapılarak bu bilgilere toplu bir şekilde ulaşılmasına olanak sağlamaktır. Böylece güncelliği sağlanacak olan bu bilgilerle eski eserlerdeki yıpranmayı saptayabilmek, koruma ve ihya çalışmaları için kaynakları tek elde toplamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Poor management and inefficient use of available information on historical artifacts, along with the obstacles in acquiring reliable data, have had disruptive effects on all the institutions working in the field, in particular the ones whose primary aims are to preserve these artifacts and sustain their future use. As a consequence, the current information is at risk of being lost and, thus, our cultural heritage faces a catastrophic challenge.Current state-of-the-art technology provides well established and widely available information systems that will help the institutions to rapidly obtain the reliable data that they need and to use them in an effective fashion.Geographic Information System (GIS) offers a framework in order to obtain, store, analyze and update all the location related data and moreover has an interface to present the results of a data analysis.“Geographic Information System Database for Historical Endowed Estates”aims at collecting and storing at high standards all the available information and documents such as pictures, engravings, maps, etc. It also provides the means to reach this collective information and do necessary analysis. Thus, it will be possible to assess accurately the depreciation in the historical artifacts and preserve and restore them through the accumulation of all necessary resources in a single unit.