Karaburun kireçtaşı taşocakları atıklarının agrega kaynağı olarak kullanılmasının araştırılması
Investigation of the use of the limestone quary waste as aggregate source in Karaburun
- Tez No: 243768
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma , Karaburun Yarımadasının Balıklıova yöresinde Gerence Formasyonu içinde yeralan Uygar Mermer taşocağı atıklarının agrega kaynağı olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğinin araştırılması hakkındadır.Bu kapsamda, laboratuvara getirilen blok örneklerden karotiyer ile silindirik örnekler hazırlanmış ve bu karot numuneler üzerinde tek eksenli basınç dayanımı, birim hacim ağırlık, porozite, boşluk oranı tayini ve ağırlıkça su emme deneyleri yapılmıştır.Bu deneylere ilaveten, blok örneklerden geriye kalan parçalar, agrega deneyleri için çeneli kırıcıda kırılarak kırmataş haline getirilmiştir. Elde edilen kırmataşlar üzerinde TSE ve BS standartlarına göre tane büyüklüğü dağılımı, tane yoğunluğu ve su emme oranı, boşluk hacmi, özgül ağırlık, metilen mavisi deneyi, agrega aşınma direnci, agrega parçalanma direnci, donmaya ve çözülmeye karşı direnci, magnezyum sülfat değeri, agregalarda darbe dayanımı, agregalarda kırılma dayanımı, agregalarda gevşek yığın yoğunluğu, agregalarda tane şekli tayini, şekil indisi, yassılık indisi ve uzunluk indisi deneyleri yapılmıştır.Ana elementler ve oksitlerin yüzde oranları kimyasal analizler ile belirlenmiştir. Kimyasal analiz sonuçlarını desteklemek için X ışınları kırınım analizleri yapılmıştır.Elde edilen deney sonuçlarının TSE, BS standartlarında istenilen sınır değerler arasında kaldığı saptanmış ve çalışmanın hedefi olan Karaburun yöresi Uygar Mermer kireçtaşı taşocağı atıklarının agrega olma potansiyeli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, wastes of the Uygar Marble limestone quarry working in the Gerence Formation in the Balıklıova Region of Karaburun Peninsula has been investigated to determine if it can be used as an aggregate source.For this purposes, cylindirical samples are prepared from the block samples by drilling and uniaxial compressive strength, unit weight, porosity, void ratio and water absorption tests were carried out on these samples.Additional to there tests, Aggregates are produced from the cored blocks by crushing them in the laboratary to carry out laboratory test on them.. The aggregates are sieved and groupped according to their grain sizes. Grain size distribution, grain density, water absorption ratio, void volume, specific gravity, methylen blue, aggregate corrosion strenght, aggregate disintegration strength, frosted-defrosted strenghts, magnesium sülfate value, aggregate impact value, aggregate crushing value, loose bulk density, aggregate particle shape, flatness index and lenghtiness index tests are made on the aggregate samples. These tests are made according to the methods given in the Turkish standards.Main elements and percentage of oxides are determined with chemical analysis. X-ray diffraction analysis is made to support the results of chemical analysis.The useage potential of the Karaburun Uygar Marble limestone quarry wastes as aggregate, which is the main aim of the study is examined by comparing the experimental results with the TSE and BS given limit values. The experimental results show that Karaburun limestone belonging to the Gerence Formation quarried at the Uygar marble quarry are suitable for use as an aggregate source.