Sergi binalarında, geniş açıklık geçen çelik taşıyıcı sistemlerin incelenmesi
The analysis of steel structures that pass wide span in exposition buildings
  1. Tez No: 243769
  2. Yazar: NECİBE VATANSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM KAMİLE AKTUĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Fuarlar, önceleri insanların değiş tokuş yoluyla alışveriş yapmak ve eğlenmek amacıyla bir araya geldikleri büyük meydanlarken, zamanla sanayi ve teknolojideki son değişim ve gelişmeleri de gösteren, yeni buluşların sergilendiği önemli sanat ve kültür etkinliklerinin de yer aldığı büyük sergi alanlarına dönüşmüşlerdir.Özellikle Sanayi Devrimi ile birlikte, fuarlar büyük bir değişime uğramış ve yeni bir fuar tipi olan Evrensel Fuarlar ? expo ? ortay çıkmıştır. Expolar; birçok ülkenin katılımıyla gerçekleşen, her ülkenin kendi kültür, yaşam biçimi ve teknolojisini sergiledikleri, uluslar arası niteliği olan büyük organizasyonlardır. Bu çalışmada, expoların ortaya çıkışları, ilki 1851 yılında İngiltere'de olan Londra Evrensel Fuarı'ndan başlanarak Dünya Fuarlarının tarihsel süreç içerisindeki gelişimleri; çelik malzemenin ilk Dünya Fuarı'nın sembolü olan Crystal Palace'tan itibaren günümüze kadar düzenlenen fuar sergi yapılarında nasıl kullanılageldiği incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
While fairs; were places that people come together for buying and selling, in times they turn into big exhibition areas, that shown developments and changes at industry and technology, that shown new invention, some importanat art and cultural activities.Especially with industrial revolution, fairs had an evolution, and Universal Fairs ?expo ?, which are new fair types, appeared. Expo?s are the big organizations that many countries join and show their own culture, life style and tecnology.In this paper, the occurrence of expos, the evolution of World Expositions in historical process, which was first took place in England in 1851, how the steel materials are used since Crystal Palace, which is the symbol of the First World Exposition, until today, are investigated.