Wave propagation in composite materials
Bileşik materyalerde dalga yayılımı
- Tez No: 243779
- Danışmanlar: PROF. DR. VALERY G. YAKHNO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde parçalı sabit katsayılı, anizotropik elastik sistemçalışıldı. Bu tezdeki ana hedef çalışılan sistemin başlangıç değerproblemine (BDP) ve başlangıç sınır değer problemine (BSDP)modellenmesidir. Bu başlangıç değer ve başlangıç sınır değerproblemlerinin temel sonucu formüllerle belirtilen çözümleridir. Buformüller kullanılarak elastik dalgaların simulasyonları eldeedilmiş ve sonuçları katmanlı elastik ortamlarda oluşan dalgayayılımının fiziksel yorumlarıyla uyum göstermiştir.Çözümleri elde edebilmek için karakteristikler metodu kullanılmış vedalgaların simulasyonları için MATLAB kodları başarılı bir şekildeuygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The system of anisotropic elasticity with piecewise constantcoefficients is considered in this thesis. The main object of thethesis is to model an initial value problem (IVP) and an initialboundary value problem (IBVP) for the considered system. The mainresults are explicit formulae for solutions of initial value problemand initial boundary value problem. Using these formulae thesimulation of elastic waves have been obtained. Results of thesimulations have clear physical interpretation of wave propagationin layered medium from the point source.The method of characteristics has been used for constructingexplicit formulae and MATLAB codes has been successfully applied forthe simulation of the waves.