Transient shear wave propagation in layered media
Tabasakal ortamlarında geçici rejimde kayma dalgaları yayılışı
  1. Tez No: 23528
  2. Yazar: İBRAHİM M. ABU-ALSHAIKH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Öz TABAKASAL ORTAMLARDA GEÇÎCÎ REJİMDE KAYMA DALGALARI YAYILIŞI Abu-ALSHAIKH İbrahim, M. Yüksek Lisans Tezi, Mühendislik Bilimleri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Doğan TURHAN Temmuz 1992, 103 sayfa Bu çalışmada, n farklı izotrop ve homojen tabakadan oluşan tabakasal ortamlarda geçici rejimde kayma dalgalarının yayılışı incelenmektedir. Bileşik ortamın tabakaları düzlem veya dairesel silindirik olabilir. Ayrıca, tabakalar lineer elastik veya lineer viskoelastik olabilir. Tabakaların viskoelastik malzemesi standar lineer katı olarak modellendirilmiştir. Bir p izleme sabiti tanımlayarak her İki tip tabakasal ortam için ortak bir formülasyon kullanılmıştır. Bu p izleme sabiti düzlem ve silindirik tabakasal ortamlar için, sırasıyla, 0 ve 1 değerlerinin almaktadır. Silindirik tabakalardan oluşan bileşik cisim radyal doğrultuda sonlu kalınlıkta olan içi boş bir silindir; buna karşılık düzlem tabakalardan oluşan tabakasal ortam tabakalara dik doğrultuda sonlukalınlıkta olup tabaka düzlemindeki doğrultularda sonsuza uzanmaktadır. Cisimler iç yüzeylerin zamana bağlı düzgün bir dinamik etkiye maruzdur, bu dinamik etki silindirik problemde eksenel doğrultuda, düzlem problem de ise düzlem dışı doğrultuda uygulanan bir kayma gerilme veya parçacık hızı olabilir. Bileşik cisimlerin dış yüzeyleri tespit edilmiş veya serbesttir. Cisimler başlangıçta sükunet halindedirler. Çözümleri elde etmek için karakteristikler yöntemi uygulanmaktadır. Sayısal sonuçlar tek tabaka, birbirini ardışık olarak izleyen üç çift tabaka, altı farklı tabaka ve yirmi farklı tabakadan oluşan bileşik cisimler için elde edilmiştir. Sayısal örneklerde iç yüzeye uygulanan dinamik etki zamanla başlangıçta rampalı bir basamak şeklinde değişen bir kayma gerilmesi olarak alınmış, dış yüzeyin ise serbest olduğu kabul edilmiştir. Farklı konumlarda zamanla ve farklı zamanlarda cisimlerin kalınlıkları boyunca kayma gerilmesinin değişimlerini gösteren eğriler çizilmiştir. Bu eğriler sınır ve arayüzeylerdeki yansıma ve kırılmaları, geometrik etkileri ve malzeme iç sürtünmesi etkileri göstermektedir. Anahtar Sözcükler : Geçici rejimde dalga yayılışı, kayma dalgaları, tabakasal ortam, viskoelastik malzeme, karakteristikler yöntemi. Bilim Kodu: 620.01.01
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TRANSIENT SHEAR WAVE PROPAGATION IN LAYERED MEDIA Abu-ALSHAIKH Ibrahim, M. M.S. in Engineering Sciences Supervisor: Prof. Dr. Doğan TURHAN July 1992, 103 pages In this study, propagation of transient shear waves in layered media consisting of n different isotropic and homogeneous and linearly viscoelastic layers is investigated. The layers of the composite medium can be plane or circular cylindrical. Furthermore, the layers can be linearly elastic or linearly viscoelastic. The viscoelastic material of the layers is modelled as standard linear solid. A common formulation is used for the two types of layered media by introducing a tracing constant p which takes the values 0 and 1 for the plane and cylindrical layered composites, respectively. The composite body consisting of cylindrical layers is a hollow circular composite with a finite thickness in the radial direction; whereas the laminated medium with plane layers has a finite thickness in the direction normal to the layering and extends to infinity in the in-plane directions. The bodies are subjected to uniform time-dependent -1U-dynamic inputs at their inner surfaces. The dynamic input may be shear traction or particle velocity in the axial direction for the cylindrical problem and in the out-of-plane direction for the plane problem. The outer surfaces of the composite bodies are either fixed or free. The bodies are assumed to be initially at rest. Method of characteristics is employed in obtaining the solutions. The numerical results are obtained for composite bodies consisting of a single layer, three pairs of alternating layers, six different layers and twenty different layers. In the numerical examples, the dynamic input applied at the inner surface is taken as a step shear traction with an initial ramp and the outer surface is free of tractions. Curves are plotted denoting the variations of the shear stress with time at different locations, and variations of the shear stress along the thickness of the bodies at different times. These curves reveal the effects of reflections and refractions at the boundaries and the interfaces of the layers, the effects of geometry and the effects of material internal friction. Keywords : Transient wave propagation, shear waves, layered media, viscoelastic material, method of characteristics. Science Code: 620.01.01 -iv-