Photochemical substitution reactions of some transition metal carbonyl complexes
Bazı geçiş metal karbonil komplekslerinin fotokimyasal sübstitüsyon reaksiyonları
- Tez No: 243778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Geçiş metal karbonil kompleksleri özellikle de VIB grubu metal karbonilleri organometalik kimyanın en eski sınıfındandır. Bunlar organometalik bileşiklerin en çok çalışılanları arasındadır. Metal karbonilleri, hidrojenleme, hidroformilleme ve karbonilleme gibi homojen kataliz tepkimelerinde reaktif türler olarak kullanılmaktadır. Karbonmonoksit tepkimenin meydana gelmesini sağlayan gerekli reaktivite ve kararlılıktaki kompleks oluşumunda basit bir ligand olarak hizmet eder. Schiff bazı ve kompleksleri tersinir olarak oksijene bağlanabilme olefinlerin hidrojenlenmesinde katalitik aktivite gösterme ve bazı zehir etkisi olan metallerle kompleksleşebilme gibi önemli ve ilginç özellikleri nedeniyle geniş ölçüde çalışılmaktadır.Biz VIB metal karbonil kompleksleri ile Salen tipi [O, N, N, O] Schiff bazlarının THF içindeki fotokimyasal tepkimelerini inceledik. 1- 6 kompleksleri sentezlendi ve elemental analiz, FTIR, 1H-NMR ve kütle spektrumları ile yapıları aydınlatıldı. Spektroskopik çalışmalar ilk ligandın 1- 3 komplekslerinde merkez metale azometin azotu ve fenolik oksijen atomları vasıtasıyla dört dişli olarak koordine olduğunu, buna karşın ikinci ligandın 4- 6 komplekslerinde aromatik metoksi ve fenolik oksijen atomları ile merkez metale dört dişli bağlandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Transition metal carbonyl complexes especially VIB metal carbonyls are the oldest classes of organometallic chemistry. These are among the most well studied organometallic compounds. Metal carbonyls have been proved as reactive species in homogeneous catalytic reactions such as hydrogenation, hydroformylation and carbonylation. Carbon monoxide serves simply as a ligand providing the complex with the necessary reactivity and/or stability to allow reaction to ensue. A large number of Schiff bases and their complexes have been studied for their interesting and important properties, such as their ability to reversibly bind oxygen, catalytic activity in the hydrogenation of olefins and complexing ability towards some toxic metals.We have investigated photochemical reactions of VIB metal carbonyl complexes with salen type [O, N, N, O] Schiff bases in THF. The new 1-6 complexes have been synthesized and characterized by elemental analyses, FTIR, 1H-NMR and mass spectra. The spectroscopic studies show that first ligand is coordinated to the central metal as a tetradentate ligand coordinating via the central azomethine nitrogens (C=N) and phenolic oxygen atoms to the central metal in 1-3, whereas second ligand is coordinated to the central metal as a tetradentate ligand coordinating via aromatic methoxy and phenolic oxygen atoms to the central metal in 4-6.