Türk inşaat sektöründe sağlık ve güvenliğin tasarım sürecine dahil edilmesinde mimarların rolü
The role of architects in incorporating health and safety into the design process in the Turkish construction industry
  1. Tez No: 969887
  2. Yazar: BERİVAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde iş kazalarının en sık meydana geldiği sektörlerden biri inşaat sektörüdür. Bu bağlamda, güvenli tasarım yaklaşımı, inşaat sektöründeki iş kazalarının önlenmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Mimarlık disiplininde sağlık ve güvenlik unsurlarının tasarım sürecine entegre edilmesi, güvenli tasarım uygulamalarının etkinliğini artırarak iş sağlığı ve güvenliğine katkı sağlayacaktır. Bu araştırmanın amacı, Türk inşaat sektöründe sağlık ve güvenliğin tasarım sürecine dahil edilmesinde tasarımcıların rolünü incelemektir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni ile yürütülmüştür. Çalışmaya 25 mimar katılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanıp katılımcılar ile detaylı görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizi içerik analizi ile yapılmış tema, kod ve kategoriler belirlenmiştir. Analiz edilen verilere göre güvenliğin tasarım sürecinin erken aşamalarında ele alınması gerektiği vurgulanırken, zaman, maliyet baskısı, mevzuat yetersizlikleri, eğitim eksikliği ve belirsiz sorumluluk alanları gibi engellerin süreci olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Mimarlar, güvenlik odaklı tasarım kararlarının hem iş kazalarını azalttığını hem de verimliliği artırdığını ifade etmiştir. Sonuç olarak, güvenliğin tasarıma etkin entegrasyonu için sistematik eğitim, net görev tanımları, saha gözlemleri ve iş güvenliği uzmanlarının sürece dahil edilmesi temel gereklilikler olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The construction sector is one of the industries in which occupational accidents most frequently occur in Türkiye. In this context, the safe design approach plays a significant role in preventing such accidents within the construction industry. Integrating health and safety considerations into the design process within the architectural discipline enhances the effectiveness of safe design practices and contributes to occupational health and safety. The aim of this study is to examine the role of designers in incorporating health and safety into the design process within the Turkish construction sector. This research was conducted using a qualitative case study design. A total of 25 architects participated in the study. A semi-structured interview form was developed as the data collection tool, and in-depth interviews were conducted with the participants. The collected data were analyzed using content analysis, and themes, codes, and categories were identified. According to the analysis, it was emphasized that safety should be addressed during the early stages of the design process. However, factors such as time and cost pressures, insufficient regulations, lack of training, and unclear responsibilities were found to negatively affect the process. Architects stated that safety-oriented design decisions not only reduce occupational accidents but also improve overall efficiency. In conclusion, systematic training, clearly defined roles, on-site observations, and the inclusion of occupational safety experts in the design process emerged as essential requirements for the effective integration of safety into design.