Co-deposition of metal films with ceramic nanoparticles on metallic substrates by electrodeposition system
Metal filmlerin seramik nanopartiküllerle birlikte elektrokimyasal yöntemle metalik altlıklar üzerine depozitlenmesi
- Tez No: 243801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada; çinko (Zn) ve krom (Cr) metalleri ile mikron-altı boyutta alümina (Al2O3), silisyum karbür (SiC) ve tungsten karbür (WC) seramik partikülleri, elektrokimyasal yöntemle birlikte depozitlenerek Zn-Al2O3, Cr-SiC ve Cr-WC metal matrisli kompozit yapıları oluşturulmuştur. Burada; geleneksel elektrokimyasal hücre yerine, yeni sistemler tasarlanmıştır ve kaplamalar çeşitli elektrolit kompozisyonları için bu sistemlerde üretilmiştir. Sözü edilen kompozit kaplamalar; akım yoğunluğu, pH, sıcaklık, karıştırma tipi, akım tipi ve frekans gibi birlikte depozitlemeyi etkileyen sistem parametrelerinin çeşitli kombinasyonları için üretilmiştir.Üretilen kompozit yapıların faz ve morfolojik yapıları, elementsel haritalama sonuçları gibi nitel ve nicel karakterizayson işlemleri, Shimadzu-6000 model XRD (X-ışınları difraktometresi) SEI ve BEI olmak üzere iki farklı modda görüntü alabilen, EDS (enerji saçınım spektrometresi) entegreli JEOL-JJM 6060 model SEM (taramalı elektron mikroskobu) cihazlarında incelenmiştir. Bunun yanında kompozit yapılara ait sertlik, elastisite modülü ve % elastik toparlanma gibi mekanik özellikler 0,1 - 1961 mN yük aralığında çalışabilen Shimadzu DUH-W201, DUH-W201S model Dinamik Mikro-Sertlik Test cihazında, 25 mN yük altında ve 98,07 mN (HV0,1) - 19.614 N (HV2) çalışma aralığı kapasiteli Shimadzu HMV-2 model Mikro-Sertlik Test cihazında 980, 7 mN yük altında belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, Al2O3/SiC/ WC gibi seramik partiküllerin katot yüzeyinde fiziksel olarak absorblanarak Zn/Cr gibi metallerle kompozit yapılar oluşturduğunu ve metallerle mikron-altı boyuttaki seramik partiküllerin elektrodepozitleme sistemi ile başarılı bir şekilde birlikte depozitlendiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research; submicron sized ceramic particles alumina (Al2O3), silicon carbide (SiC) and tungsten carbide (WC) were co-deposited with metals zinc (Zn) and chromium (Cr) via electrodeposition system to fabricate Zn-Al2O3, Cr-SiC and Cr-WC metal matrix composite structures. With this aim, new systems were designed instead of traditional electrodeposition cells and coatings were fabricated in these systems for different electrolyte compositions. These composite coatings were produced under different combinations of system parameters such as current density, pH, temperature, current type and frequency which effect co-deposition directly.Phase identifications of the fabricated composite coatings were performed by Shimadzu-6000 model XRD (X-ray diffractometer) and surface morphologies were investigated using JEOL-JJM 6060 model SEM (scanning electron microscopy) with an EDS (energy dispersive X-ray spectroscopy) system attachment. Nevertheless, mechanical properties of the coatings such as hardness, elestic modulus and % elastic recovery rate were performed under 25 mN applied load by Shimadzu DUH-W201, DUH-W201S model Dynamic Micro-Hardness Tester with a working range 0,1 ? 1961 mN and under 980, 7 mN applied load using Shimadzu HMV-2 model Micro-Hardness Tester with a working range 98,07 mN (HV0,1) - 19.614 N (HV2). It was concluded that ceramic particles Al2O3/SiC/WC were physically absorbed to the cathode surface and made a composite structure with metal Zn/Cr and co-deposition of sub-micron sized ceramic particles with metals via electrodeposition system was strictly successful.