Repair of damaged composite laminates
Hasarlı kompozit plakların onarımı
- Tez No: 243805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CESİM ATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, onarılmış cam-epoksi kompozit plakların mekanik performanslarının deneysel ve sayısal yolla incelenmesidir. Deney esnasında kullanılan numuneler, vakum destekli reçine infüzyon sistemi kullanılarak Dokuz Eylül Üniversitesi Kompozit Araştırma Laboratuarı'nda üretilmiştir. Numunelerin üretiminde, örgülü cam-fiber kumaşlar kullanılmıştır. Deneylerde Shimadzu AUTOGRAPH AG-IS Serisi üniversal çekme testi makinası kullanılmıştır. Sayısal analizlerde LUSAS 14.1 yazılımından yararlanılmıştır.Yamasız, iki basamaklı yamalı ve üç basamaklı yamalı olmak üzere üç farklı çekme numunesi deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Bunun dışında çekme testi standartlarına uygun farklı tiplerde çekme numuneleri LUSAS'la modellenip analiz edilmiştir. Süreksiz bölgeleri simüle etmek için arayüzey elemanları kullanılmıştır. Analiz sonuçları değerlendirilip tartışılmıştır. Son olarak eğilme testi standartlarına uygun, farklı tiplerde eğilme numuneleri de LUSAS ile analiz edilmiştir.Çalışmadan elde edilen sonuçlar, sonuçlar kısmında özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the mechanical performance of the repaired glass-epoxy composite laminates experimentally and numerically and comparing the results with eachother. The specimens used in experiments were manufactured by vacuum assisted resin infusion molding method in Composite Research Laboratory at Dokuz Eylul University. Woven glass fabrics were used in fabrication of the specimens. Shimadzu AUTOGRAPH AG-IS Series universal tensile test machine was used in the experiments. In the numerical analysis, LUSAS 14.1 software was utilized.Three different types of tensile specimens, i.e. unpatched, two stepped patched and three stepped patched specimens, were examined experimentally and numerically. Besides this, different types of tensile specimens, according to the tensile test standards, are modelled and analyzed with LUSAS. Interface elements were used to simulate uncontinuous regions in the patched specimens. Analysis results are evaluated and discussed. Eventually, different types of bending specimens, according to the three point bending test standards, are also analyzed with LUSAS followed by the discussions.The conclusions drawn from the study are summarized in conclusions section.