Onarılmış kompozit plakların darbe davranışları
Impact behavior of repaired composite plates
- Tez No: 283638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CESİM ATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, onarılmış cam/epoksi kompozit plakların darbe davranışlarının deneysel yolla incelenmesidir. Deney esnasında kullanılan numuneler, vakum destekli reçine infüzyon sistemi kullanılarak Dokuz Eylül Üniversitesi Kompozit Araştırma Laboratuarı'nda üretilmiştir. Numunelerin üretiminde, farklı oryantasyon açılarına sahip cam-fiber kumaşlar kullanılmıştır. Deney için CEAST marka Fractovis Plus serbest düşme prensipli darbe cihazı kullanılmıştır.Bu çalışmada, çeşitli parametrelerin onarılmış kompozit plakların darbe davranışına etkileri incelenmiştir. İlk olarak, onarım yönteminin (el yatırması, vakum destekli reçine infüzyonu), daha sonra yama derinliği, son olarak da test sıcaklığının(-50°C, 20°C, 90°C) etkisi araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar çeşitli grafikler halinde bir arada değerlendirilmiş ve hasarlı numuneler ile çapraş karşılaştırmalar yapılarak tartışılmıştır. Sözü edilen parametrelerin hasar mekanizmalarına katkısı değerlendirilmiştir ve onarılmış numuneler ile hasarsız numunelerin darbeli yüklere karşı cevapları ve hasar mekanizmaları da karşılaştırılmıştır. Elde edilen çarpıcı çarpıcı sonuçlara makalenin son kısmında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the impact behavior of the repaired glass/epoxy composite laminates experimentally. The specimens used in experiments were manufactured by vacuum assisted resin infusion molding method in Composite Research Laboratory at Dokuz Eylül University. Glass-fiber fabrics with different orientation angles were used in fabrication of the specimens. CEAST marked Factovis Plus impact test machine with drop test module was used in the experiments.In this study, the effects of several parameters such as the repair method (hand lay-up, vacuum assisted resin infusion molding), the depth of repair and the testing temperature(-50°C, 20°C, 90°C) on the impact behaviour of repaired composite plates as examined. The result obtained are discussed via diverse graphics and cross-examining of damaged samples after impacts. The contribution of the parameters mentioned on the damage mechanisms are examined. A comparison between impact responses of repaired and intact samples is also done. As summary of the attractive results is provided at the end of the article.