Determination of ozon, nitrogen dioxide, and sulfur dioxide pollution around Aliağa by passive sampling
Aliağa çevresindeki ozon, azot dioksit, ve sülfür dioksit kirliliğinin pasif örnekleme ile tespiti
- Tez No: 243813
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, O3, NO2, ve SO2'in dış havadaki seviyeleri, Aliağa genelinde 49 farklı noktada pasif örnekleyiciler kullanılarak ölçülmüştür. Tüm kirleticiler için bölge genelinde ölçülen seviyeler, halen kullanımda olan ve insan sağlığını korumak için belirlenen limitlerden düşüktür. Fakat, elde edilen veri seti hedeflenen limitlerle kıyaslandığında, özellikle SO2 ve O3 seviyelerinin, bazı noktalarda ve örnekleme periyotlarında bunlardan daha yüksek olduğu görülmüştür.Genellikle en düşük SO2 ve NO2 seviyeleri, her iki mevsim için, temiz bölgelerde ve kırsal alanlarda ölçülmüştür. Yaz mevsiminde, yerleşim alanlarında ölçülen SO2 seviyeleri de düşüktür. SO2 dağılım haritalarına bakıldığında, petrol rafinerisi ve petrokimya tesisinin Aliağa havası için önemli bir kirlilik kaynağı olduğu görülmüştür. Kış mevsimi boyunca kentsel ve yerleşim alanlarında ölçülen SO2 seviyeleri de, muhtemelen evsel ısınmaya ve kontrolsüz yanmaya bağlı olarak yüksektir. NO2 seviyelerinin yüksek ölçüldüğü, İzmir-Çanakkale anayolu, Yeni Foça yolu, Aliağa ilçesi, petrol rafinerisi ve petrokimya tesisleri bölge için önemli birer NO2 kaynaklarıdır.Yazın ölçülen ozon seviyeleri genellikle, muhtemelen güneş radyasyonunun artması nedeniyle, kışın ölçülenlere oranla daha yüksektir. Anayol üzerinde, endüstrilerin çevresinde, ve ilçe merkezindeki noktalarda ölçülen ozon seviyeleri düşükken, temiz ve kırsal alanlarda ölçülenler yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the atmospheric concentrations of O3, NO2, and SO2 were measured using passive samplers at 49 different sites in the region. Measured levels for the pollutants were generally lower than the current long term national limits for human health protection. But, when the data set was compared with the target limits, they were exceeded those long term limit values at some sites and periods, especially for SO2 and O3.Generally, background and rural sites had the lowest SO2 and NO2 levels in air during both seasons, while in summer period the residential areas had also low SO2 levels. The SO2 distribution map showed that the petroleum refinery and the petrochemical complex are the most important SO2 sources in Aliağa air. High SO2 levels were also measured at the urban and residential areas during winter, probably as a result of residential heating emissions and uncontrolled combustion. For NO2, İzmir-Çanakkale highway, Yeni Foça road, Aliağa town, petroleum refinery and petrochemical industry with high NO2 levels are the major sources in the region.Summertime O3 levels were generally higher than the wintertime ones probably because of the increased solar radiation in summer. The sampling sites on the highway, around the industries and town center had the lowest levels while high O3 concentrations were generally observed at the background and rural sites.