İzmir Körfezi'nde Serranus cabrilla (Linnaeus, 1758) ve Serranus hepatus (Linnaeus, 1758)'un (hani balıkları)üreme özellikleri
The reproduction properties of Serranus cabrilla (Linnaeus, 1758) and Serranus hepatus (Linnaeus, 1758) (comber fish) from İzmir bay
- Tez No: 243814
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada İzmir Körfez'inde Serranus cabrilla ve Serranus hepatus türlerinin bazı biyolojik özellikleri incelenmiştir. Örnekleme Şubat 2007-Eylül 2008 arasında dip trolü ile yapılmıştır. Örneklemelerde 554 dişi ve 340 hermafrodit S. cabrilla; 443 dişi ve 2070 hermafrodit S. hepatus incelenmiştir.S. cabrilla ve S. hepatus türlerinin üremelerini sırasıyla Mart-Mayıs, Mart-Eylül arası dönemlerde gerçekleştirdikleri; sırasıyla 129 mm ile 77 mm iken ilk cinsel olgunluğa ulaştıkları; bir kerede bırakılan yumurta miktarının ise ortalama olarak 2869 ve 587 adet olduğu belirlendi.Örnekleme alanında S.cabrilla 95-210 mm çatal boy arasında; S.hepatus 63-119 mm total boy arasında değişim göstermiştir. Her iki türün de negatif allometrik büyüme gösterdiği bulunmuştur. Boy ağırlık ilişkisi hani balıkları için örnekleme mevsimlerine ve cinsiyete göre farklı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study some biological features of Serranus cabrilla and Serranus hepatus in İzmir Bay were investigated. Sampling was made by bottom trawl between February 2007 and September 2008. 554 female and 340 hermaphrodite S.cabrilla and 443 female and 2070 hermaphrodite S.hepatus were identified from samples.Reproduction periods for S. cabrilla and S. hepatus were determined between March-May and March-September, reached first maturity lengths were found to be 129 mm and 77 mm and mean annual fecundity were found 2869 and 587 for S. cabrilla and S. hepatus respectively.Standart length of S. cabrilla ranged between 95-210 mm and total length of S. hepatus ranged between 63-119 mm. It is found that both S. cabrilla and S. Hepatus show negative allometric growth. Length-weight relationship differentiated in sampling seasons and gender for both species.