Facility layout optimization using simulation in an automative company
Bir otomotiv firmasında yerleşim alanının simülasyon kullanılarak optimize edilmesi
- Tez No: 243820
- Danışmanlar: PROF. DR. G. MİRAÇ BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir otomotiv firmasında tek bir modelin işlem görebildiği montaj hattını, aynı anda birden fazla modelin işlem görebileceği esnek bir hat haline getirmektir.Bu firmada, aynı montaj hattı üzerinde, tek model yerine iki farklı modelde araba üretilmeye başlanacaktır. Bu nedenle; sistemde bir takım değişiklere ihtiyaç duyulmaktadır. Tezin ilk aşamasında, mevcut üretim sistemi, fabrika yerleşimi, taşıma aktiviteleri incelenmiş ve sistemde görülen bir takım problemler tespit edilmiştir. Firmada, etkin bir malzeme aktarma ve stok kontrol sistemi bulunmamakta, taşıma esnasında parçalar zarar görmekte ve gecikmeler yaşanmaktadır. Bu problemleri çözmek, üretim sistemini daha esnek hale getirmek için bazı iyileştirme önerileri yapılmıştır. Bölümler arasındaki üretim ve ara ürün stok miktarını kontrol eden bir çekme sistemi geliştirilmiştir. Ayrıca yeni gelecek modellere ait yerleşim planları tasarlanmış ve taşıma operasyonlarının minimum maliyetle daha etkin bir şekilde yapılabilmesi için çekici arabalar yerine AGV (otomatik kılavuzlu araçların) kullanılması önerilmiştir.Bu çalışmada, ayrıca, yapılan iyileştirmelerin sistemde ne kadar performans artışı yaratacağını görmek ve karar değişkenlerinin en uygun değerini bulmak için simülasyon çalışması ARENA 10.0 kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to transform an assembly line in an automotive company on which only one type of a car can be operated, into a flexible assembly line on which different types of cars can be operated at the same time.In this company, two different car models will start being produced on the same assembly line instead of one. Therefore, some changes in the system are needed to be made. In the first stage of this thesis, current production system, facility layout and transportation activities are examined and problems of the system are determined. In the system, there is not an effective material handling and stock control system and parts are being damaged and delays are occurring during the transportation. In order to solve these problems and make production system more flexible, some improvements are proposed. A pull system which controls production between departments and quantity of work in progress is developed. Facility layout for new coming models is also designed and in order to perform transportation operations in more effective way with minimum cost, AGV (automatic guided vehicle) system is suggested instead of forklifts.In this thesis, also a simulation study was developed to see at what degree the improvements increase the system performance and to find the optimum value of decision variables by using ARENA 10.0.