LED technologies in energy efficient applications
Enerji verimliliği uygulamalarında LED teknolojisi
- Tez No: 243819
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezde, 21? LCD arka aydınlatmasının dörtte biri rgb ledlerle yapılmıştır. Tez, güç kartının, sürücü kartın ve LED kartının tasarlanmasını ve analiz edilmesini kapsamaktadır. Güç kartının tasarımında kolay uygulaması nedeniyle alçaltıcı d.a.-d.a çevirici kullanılmıştır. Ayrıca mosfet'in sürülmesinde kullanılan pwm sinyali 16F877 mikrodenetleyicisi ile oluşturulmuştur. Mikrodenetleyici kullanımı, sistemi analog devrelere göre daha kararlı yapmaktadır.En önemli nokta ise ledleri süren entegreler (bu tezde TLC5941) üzerinde fazla voltaj oluştuğunda açığa çıkan ısıdır. Mikrodenetleyici aynı zamanda sürücü entegre üzerinde fazla voltaj oluşmasını engellemek amacıyla da kullanılmıştır. Sürücü entegre, akım değerinin ve ledlerdeki parlaklığın ayarlanması için kontrol sinyallerine ihtiyaç duyar. Kontrol sinyalleri diğer bir 16F877 ile üretilir.Simulasyon kısmı Proteus ISIS 7'de yapıldı. Uygulama yazılımı Pic Basic Pro'dan hex dosyalarına çevrilmiştir. Sistemin baskı devreleri de Proteus ARES 7 ile çizildi.Son olarak, tüketilen enerji ölçüldü ve aynı boyutlardaki CCFL LCD Tv ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a quarter part of 21? LCD backlight is done with rgb leds. The thesis consists of designing and analyzing the power board, the driver board and the led board. For the power board the buck converter topology has chosen for easy implementation and a microcontroller 16F877 was used to generate pwm signal for the mosfet. Using microcontroller makes the system more stable according to analog circuits.The most important thing is the heat, that the driver IC?s (TLC5941 in this thesis) generate when there is excess voltage on them. The microcontroller is also used to prevent the IC from this voltage. The driver IC?s requires control signals, to determine the current value and the brightness of leds. These control signals generated with another 16F877.Simulations are carried on Proteus ISIS 7. The application software is converted from Pic Basic Pro into hex files. The system pcb design was done with Proteus ARES 7.At last the consuming energy was measured and compared with the same size of CCFL backlight TV.