Stratigraphy, facies characteristics and economical potential of the paleozoic-mesozoic limestones of the Bartin area (western pontides)
Bartın bölgesi (batı-pontidler) paleozoyik-mesozoyik kireçtaşlarının, stratigrafisi, fasiyes karekteristikleri ve ekonomik potansiyeli
  1. Tez No: 243829
  2. Yazar: TEZCAN ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİT ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bartın bölgesi Paleozoyik-Mesozoyik kireçtaşlarının ekonomik potansiyelinin araştırılması adı altında, Paleozoyik yaşlı Göktepe, Yılanlı, Alacaağzı, Arıtdere formasyonları ve Mesozoyik yaşlı Ulus, Dallıca, Kapanboğazı ve Yemişliçay formasyonları belirlenmiştir. Dallıca Formasyonu haricindeki tüm formasyon isimleri Tokay, (1952), Tüysüz ve diğer., (1999) ve Sener ve diğer., (1980)'a ait eski çalışmalardan alınmıştır.Dallıca Formasyonu ilk kez bu çalışmada belirlenmiştir ve Tokay'ın Turonian yaşlı konglomeraları ile eş yaşlıdır. Tokay'ın Süzek Deresi civarındaki arazi çalışmalarını, Vizeyen yaşlı kireçtaşlarının yüzlek verdiği dere boyunca sınırlandırması nedeniyle, geçmişte belirlenememiştir.Kömür bölgedeki ana ekonomik potansiyeldir. Diğerler ekonomik potansiyeller, kil, marn, dolomit ve kireçtaşları, kireç, çimento ve tuğla sanayi tarafından kullanılmaktadır.Çimento, kireç ve agrega üreticileri, kireç ve dolomit hammaddelerini kullanmaktadırlar. Sürdürülebilir gelişmenin anahtarı, 30-60 yıllık operasyonları garantileyen yüksek kaliteli dolomit ve kireçtaşı jeolojik rezervleridir.Selektif madencilik, ekonomik üretimin en önemli kilometre taşıdır. Endüstri, verimli üretim ve müşteri memnuniyeti için eş kalitede girdiye ihtiyaç duyar.Madencilik operasyonu, herhangi bir çevresel soruna ya da güvenlik sorununa neden olmamak için korunaklı alanlara ihtiyaç duyar.Bölgedeki kireçtaşı ve dolomit kaynak potansiyeli sırasıyla 2,5 ve 1 milyar tondur. Fakat üretilebilir potansiyel bu miktarın onda birinden fazla değildir. İzin alımları ve kalite haritalarının çıkarılmasının ardından bölgedeki ocaklar ruhsatlı alanlarında ortalama 10 ile 100 milyon ton arasında değişen rezervler ile çalışırlar.
Özet (Çeviri)
Under the investigation of economical potential of the Paleozoic-Mesozoic limestones at the Bartın area, Göktepe, Yılanlı, Alacaağzı, Arıtdere formations of Paleozoic and Ulus, Dallıca, Kapanboğazı and Yemişliçay formations of Mesozoic are determined. All of the formation names, except Dallıca Formation, are given from the studies of Tokay et al., (1952), Tüysüz et al., (1999) and Sener et al., (1980).Dallıca Formation is first determined in this study and its equivalent to the Turonian conglomerate of Tokay. Field works of Tokay around Süzek River, it was not identified by the latter who probably limited his field work along the road where indeed the Lower Visean is cropping out.Coal, is the main economic potential on the region, other potential deposits, like clay, marl, dolomite and limestone, are existing for lime, cement and brick industries.In all three industries, cement lime and aggregate producers are using limestone or dolomite deposits. The key sustainable development issue is the access to high quality limestone and dolomite deposits to secure geological reserves for a 30-60 years operation.Selective mining is the most important mile stone for economical production. Industry always needs constant quality for efficient production and customer satisfaction.Mining operation needs restricted areas that are well protected for safety and to prevent any environmental inconvenience.The resource carbonate potential of the limestones and dolomites at the region is approximately 2.5 and 1 billion tonnes. However potential mineable site is not more than one-tenth. After creating quality maps and getting permissions for mining, each quarry works with a potential of 10 million to 100 million tonnes of reserves estimation in their licensed areas.