İzmir İç Körfezi'nde, kıyı sularında ve kara midyelerde (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) fekal koliform bakterilerin izlenmesi
Monitoring the faecal coliform bacteria contents in the coastal waters and Black mussels (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) in the Inner Izmir Bay
  1. Tez No: 243830
  2. Yazar: SUNA AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CİHANGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Mikrobiyoloji, Marine Science, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İzmir İç Körfezi'nin su kalitesi, evsel atıksu arıtma sisteminin 2000 yılında faaliyete geçmesine paralel olarak, iyileşme sürecine girmiş bulunmaktadır. Bu çalışmada, arıtmanın etkilerini ve kontaminasyon seviyesini görmek amacıyla; dört istasyondan alınan deniz suyu ve M.galloprovincialis örnekleri, bir yıl boyunca fekal koliform bakteri sayımı ile mikrobiyolojik açıdan izlenmiştir. Deniz suyu analizi ?Membran Filtrasyon? yöntemi ile yapılmış, fekal koliform bakteri kolonileri tavsiye edilen değerlerin üzerinde bulunmuştur. M.galloprovincialis'de toplam bakterilerin koloni oluşturma birimleri hesaplanmış, fekal koliform bakteri analizi ise ?En Muhtemel Sayı? yöntemi ile yapılmıştır. Bulunan değerler sınırlar dâhilindedir. Buna göre; İzmir İç Körfezi'nde en yüksek değer Pasaport İskele'de, en düşük değer ise Üçkuyular İskele'de ölçülmüştür. Pasaport İskele'deki mendirek engelinin yüksek düzey fekal koliform bakteri etkeni olduğu düşünülmektedir. Fekal koliform bakteri düzeyi aylara göre değişiklik göstermektedir. Artan sıcaklık ve organik madde üretimi, ilkbahar ve yaz aylarında tüm istasyonlarda artışa neden olmaktadır (Üçkuyular İskele hariç). Sonbahar ve kış aylarında fekal koliform bakteri sayısının düştüğü gözlenmiştir. Buna rağmen Pasaport İskele'de yüksek değerler alınması, bölgeye karışan atıkların göstergesidir. Sonuç olarak; atıksu arıtma sistemi, deniz suyu kalitesini ?kabul edilebilir? seviyede tutmaktadır. Sınır değerler, yoğun nüfus baskısına bağlı olarak ortama giren ?kaçakların? göstergesidir. Çalışmamızda fekal koliform bakteri tür analizi de yapılmış; tüm istasyonlarda Escherichia coli bulunmuş ve iki istasyonda Enterobacter aerogenes tanılanmıştır (Yazın Pasaport İskele ve kışın Üçkuyular İskele'de).
Özet (Çeviri)
Inner Bay of Izmir's water quality, municipal wastewater treatment system in 2000 to operate in parallel to pass, to the healing process has entered. In this study, the effects of treatment and to see the level of contamination; four stations from the sea water and M.galloprovincialis samples, a year in terms of microbiological were followed by counting fecal coliform bacteria. Sea water analysis ?Membrane Filtration? method is done with, recommended faecal coliform bacteria were found on values. In M.galloprovincialis calculated colony forming unit in total bacteria. Analysis faecal coliform bacteria ?Most Probable Number? has been made with methods. Even the limits values. The highest value were in Passport Pier, the lowest values were in Uckuyular Pier. The high-level mole in Passport Pier obstacle is considered to be factors. Vary according to month level of faecal coliform bacteria. Increasing temperature and organic matter production, in the spring and summer months to cause an increase in all stations. Fall and winter months, the number has fallen. Despite this high value to get a Passport Pier, the indicator regions are contamination waste. As a result, wastewater treatment systems in the sea water quality ?acceptable? level are kept. Limit values, due to intense population pressure into the environment ?of the fugitive? indicators. About research; E.coli and Enterobacter aerogenes are recognized.