Betonarme çerçeveli yapılarda dolgu duvar oranına göre yapı periyodunun degişimnin saptanması
Determining exchange of structural period according to infill wall at reinforced concrete
- Tez No: 243833
- Danışmanlar: DR. ALİ KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, betonarme binaların tasarım ve projelendirilmesinde, taşıyıcı eleman olarak hesaba katılmayan dolgu duvarların, yapının deprem davranışı ve periyotları üzerindeki etkileri konu edilmiştir. Dolgu duvarların yapı davranışına etkisini incelemek amacıyla farklı dolgu duvar yerleşimlerine sahip betonarme yapılar oluşturulmuştur. Dolgu duvarların modellenmesi için iki ucu mafsallı çapraz pandül çubuklar kullanılmıştır.Modellemede farklı kat sayısına sahip çerçeve binalar ele alınmış, bu binalarda dolgu duvar alanına bağlı periyot değişimleri incelenmiştir. Farklı kat sayılarına sahip binaların dolgu duvarları büyük oranda burulma meydana getirmeyecek şekilde azaltılmış, azalan her durum için yapı periyotları hesaplanmıştır. Sonuçta yalın çerçeveli bina ile farklı katlarda ve farklı dolgu duvar alanlarına sahip yapıların periyotlarının hesaplanmasına ilişkin bir denklem geliştirilmiştir. Denklemin doğruluğu, diğer bilinen yönetmeliklerde yer alan diğer denklemlerle karşılaştırılmıştır.Dolgu duvarlı ve dolgu duvarsız bina periyotlarının incelendiği analizler sonucunda, dolgu duvarların, yapının rijitliğini ve yapı periyodunu önemli ölçüde değiştirdiği görülmüştür. Bu değişimde bir denkleme bağlanarak yeni tasarlanacak binalarda dolgu duvarların hesaba katılması için bir yol açılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main object of this study is analyzing the effects of infill walls on the structural behavior and structural periods. For this purpose; the buildings that have different infill wall configuration are created. In order to model the infill walls, diagonal strut elements hinged at both ends are used.Buildings that have different number of stories are considered and some calculations are made depending on total area of walls. Total area of walls are decreased gradually and for every situation new periods are calculated. After this procedures, an equation is obtained to calculate the structural periods of buildings which have different number of stories and different areas of walls. The accuracy of the equation is compared with the other equations in the codes.After the analyzes, investigating the periods of the buildings with and without infill walls, it is seen that infill walls change the rigidity and structural period of the buildings. By representing this change with an equation, a new way to include the calculation of infill walls in newly designed buildings is opened.