Dolgu duvarlı çerçevelerin hasır donatı ile güçlendirilmesinde, duvar düzlemine dik ankraj çapı değişiminin bölme duvarlı çerçeve güçlendirmesine etkisinin deneysel araştırılması
In strengthening of infill walls with reinforcement wire mesh, the experimental investigation of the effect of variation in anchorage diameter orthogonal to wall plane on the wall strengthening procedure
- Tez No: 484338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİDAYET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türkiye'de bulunan mevcut yapılarının çok büyük bir bölümünün orta şiddetteki depremlere dahi dayanamayacak düzeyde olduğu bilinmektedir. Bu yapıların tamamen yıkılıp yerlerine yeniden dayanıklı yapılar inşa edilmesi pratik bir çözüm değildir. Ayrıca bu işlemin maliyeti de oldukça yüksektir. Bu yüzden daha az maliyetli ve pratik olmasından dolayı var olan yapıların depreme karşı güçlendirilmesi ön plana çıkmaktadır. Bu deneysel çalışmada çerçeveli yapı içerisinde var olan boşlukların dolgu duvar ile doldurulması ve sonrasında dolgu duvarların hasır çelik uygulaması ve üzerine sıva kaplanmasıyla güçlendirilmesi üzerine deneysel çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada uygulamada görülen tasarım ve imalat kusurlarına sahip, malzeme dayanımları yetersiz olacak şekilde bir katlı ve bir açıklıklı bir betonarme çerçeve sistemi imal edilmiştir. Deney sistemi 1/2 oranında olup, 5 adet farklı numune üretilmiştir. Bu numunelerden bir tanesi boş çerçeve, bir tanesi sadece dolgu duvarlı çerçeve, 3 tanesi de dolgu duvarları güçlendirilmiş çerçevedir. Son 3 çerçeve arasındaki farkı kullanılan dik ankraj çapı oluşturmaktadır. Numuneler tersinir tekrarlanır yatay yük altında test edilmiştir. Numunelerin ankastre mesnetli oldukları kabul edilmiştir. Yapılan deneyler sonucu deney elemanlarının yatay yük – yatay yer değiştirme, zarf eğrisi- yatay yer değiştirme ve rijitlik- ötelenme değer ve grafikleri elde edilmiştir. Elde edilen bulgulardan hasır çelik ve sıvayla güçlendirme uygulamasının çerçevenin yatay yük taşıma kapasitesini ve yatay rijitliğini arttırdığı gözlemlenmiştir. Ancak güçlendirilen çerçevelerin yatay yer değiştirme kapasitesi azalmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that a major portion of the building stock in Turkey are not earthquake-resistant to even moderate magnitude shakings. It is not of a practical solution to demolish all of them and then to build earthquake-resistant structures in place. Additionally, the cost of doing so is quite high. For these reasons, due to being less costly and practical consideration, the strengthening of existing structures against probable design earthquake comes to forefront. In the study herein, experimental studies are performed on the filling of the bare frames and strengthening of the infilled frames with reinforcement mesh and plaster on top. In this experimental study, one story and single bay reinforced concrete frame structures that have design and production shortcomings and have poor material qualities confronted with in practice are produced. The specimens' scale is ½ and five different specimens are built. Of these test specimens, one is bare frame, one is infilled frame and the rest three are infilled and strengthened with mesh wire, plaster and anchorage. The difference among the last three is caused by the different diameter of orthogonal anchorage. The structures are tested using a reversible cyclic loading. It is assumed that the specimens are fixed at the base. As a result of tests carried out, the lateral load- lateral deformation, envelope curve-lateral displacement and stiffness-drift values and graphics of the frame buildings are obtained. The test results indicate that the application of wire mesh, plaster and orthogonal anchorage increased the lateral load capacity and stiffness of reinforced concrete structures. However, the displacement capacity of the strengthened frames is decreased.