Mermer tozu ve yüksek fırın cürufu katkılı kendiliğinden yerleşen betonların reolojik ve kalıcılık özelikleri
Durability and reological properties of self compacting concretes produced with marble dust and blast furnace slag
  1. Tez No: 364052
  2. Yazar: MAHMUT DUMANGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK KARAKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kendiliğinden yerleşen beton (KYB), kimyasal katkı kullanılarak yüksek akıcı kıvamda üretilen özel bir betondur. Bu betonların yerleştirilmesi daha kolay olacağı gibi, işlenebilirlikten doğan hatalar da azaltılmış olur. Böylece daha kaliteli beton ve betonarme ürünlerinin elde edilmesi kolaylaşır KYB'nin kendiliğinden yerleşebilme özelliğinin yanında; imalat süresini kısaltma, işçilik maliyetini düşürme, özellikle yoğun donatılı betonarme elemanlarda betonun kalıba boşluksuz bir şekilde yerleşmesini sağlama ve vibrasyon kaynaklı ses kirliliğini azaltma gibi normal betona göre bir çok üstünlüğü vardır. Atık mermer tozu mermerlerin farklı yöntemlerle temin edilmesi veya mermer işleme tesislerinde kesim sırasında ortaya çıkmaktadır. Ancak bu atıkların doğal ortama kontrolsüz bir şekilde dökülmesi bir takım çevre sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bilecik ilinde mermer kesimhane sayısının 200'ün üzerinde olması nedeniyle mermer atıklarının değerlendirilmesi oldukça önem kazanmaktadır. Çimento ve beton teknolojisi oldukça fazla miktardaki bu atıkların değerlendirilebileceği bir alandır. Bilecik ili çevresinde bolca bulunan bir endüstriyel atık olan mermer tozunun bir diğer endüstriyel atık olan granüle yüksek fırın cürufu (YFC) ile KYB üretiminde kullanımı incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında mermer tozu ve YFC ince malzeme olarak KYB karışımlarında kullanılmıştır. Üretilen KYB numunelerinin ilk olarak reolojik ve işlenebilirlik özellikleri ve diğer sertleşmiş beton özellikleri deneysel çalışmalarla belirlenmiştir. Daha sonra bu numunelerin kalıcılık özeliklerinden, sülfat etkisi, donma çözülme direnci ve aşınma direnci deneyleri uygulanıp mikroyapı incelemeleri yapılarak MT ve YFC'nin bağ yapısındaki etkileri araştırılımıştır. MT ve YFC'nin ileri yaş performansları ise kalıcılık deneyleri sonuçlarına göre incelenmiştir. Böylece mermer tozu ve YFC'nin KYB teknolojisinde değerlendirilebilirliği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Self compacting concrete (SCC) is a special concrete that produce with chemical admixtures for achieving high flow concrete consistency. Casting of concrete, such as this should be easier, reduces faults arising from the workability. Thus, it is easier to obtain high quality concrete and reinforced concrete products. It can also be defined as high performance concrete due to its ability of self-compacting under its own weight and easier casting of molds. Besides the self-compacting property of SCC has many benefits like reduced manufacture time, reduced workmanship costs, workability in high volume rebar placed reinforced concretes and sound reduction of vibration. The waste marble dusts obtain by different methods or cutting process of marble in marble manufacturing companies. However, some environmental problems occur during the uncontrolled spill of these waste materials in habitat. The waste marble becomes an important fact in Bilecik province due to the number of marble factories above 200. Cement and concrete technology is an alternative field for utilization of these waste materials. Which is an industrial waste found in abundance in the province of Bilecik marble dust around other industrial waste which is a granulated blast furnace slag (GBFS) will be examined with the use of the production of SCC. In this study, the marble dust and blast furnace slag is used for SCC production. First of all, the rheological workability and hardened concrete properties were determined by experimental studies. After this procedure, the microstructure studies were carried out to determine the bond changes in the SCC. The later age performance of marble and GBFS was determine by durability tests. Thus, the evaluability of marble dust and GBFS in SCC technology will be examined.