İçi boş yerel eğrilikli tek lif içeren sonsuz elastik ortamda gerilme yayılımı
The stress distribution of infinite body containing a single locally curved and hollow fiber
  1. Tez No: 243857
  2. Yazar: FATMA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞAT KÖŞKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tek yönlü lifli kompozit malzemelerdeki liflerin eğriliği ya dizayn gereksiniminden ya da teknolojik işlemlerin uyumsuzluğu nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Genellikle dizayn gereksinimden ortaya çıkan eğrisellikler periyodik eğrilikler, teknolojik işlemler sırasında ortaya çıkanlar ise yerel eğrilikler olarak modellenirler. Bu çalışmada, sonsuz ortamda düşük yoğunluklu sonsuz uzunluklu içi boş yerel eğrilikli tek lif olması durumu ele alınmış ve gerilme dağılımı incelenmiştir. Böylece nanokompozit alanına uygulanabilecek bir çalışma yapılmıştır. Bu incelemeler parçalı homojen cisim modeli çerçevesinde elastisite teorisinin üç boyutlu kesin geometrik nonlineer denklemleri kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca sonsuzda lif yönünde düzgün yayılmış normal kuvvetler etki gösterdiği ve lif yüzeyine dik kesitlerin yarıçapı lif boyunca değişmeyen daireler olduğu kabul edilmiştir.Uygun sınır-değer problemlerinin çözümü için sınır formu pertürbasyon yönteminden yaralanılarak yaklaşık analitik bir metod kullanılmıştır.Ele alınan ortamdaki gerilme yayılımına ve bu yayılıma geometrik nonlineeritenin etkisi ile ilgili çok sayıda sayısal sonuç elde edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The curvature of the fibers of the unidirectional fibrous composite materials is occured due to design requirements or technological processes. Usully the curvature caused by design features is modeled as a periodical, whereas the curvature caused by the technological process is modeled as a local one. In this study, the case where a single locally curved and hallow fiber with an infinite length contained by an infinite body with low concentration of fibers is considered and stress distrubition in that is investigated. In this way, a study was made can be used in the field of nanocomposite. The investigations are carried out within the framework of the piecewise homogeneous body model with the use of three-dimensional geometrical nonlinear exact equations of the theory of elasticity. Futhermore, it is assumed that the body is loaded at infinity by uniformly distrubuted normal forces which act along the fibers and the crosssection of the fibers and normal to its axial line, is a circle of constant radius along the entire fiber length.For the solution of considered boundary value problem, an approximate analitical method is developed by using the boundary form perturbation method.The numerous numerical results related to the stress distrubition in concidered body and the influence of geometrical nonlinearity to this distrubition are obtained and interpreted.