Gözenekli bir ortamda tutulan içi boş silindir çubuk üzerinden olan akışa birleşik ısı transferi ve manyetik alanın etkisi (MHD)
The effects of magnetic field (MHD) and conjugate heat transfer over a hollow cylindrical rod embedded in a porous medium
  1. Tez No: 542721
  2. Yazar: PINAR ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gözenekli bir ortamda tutulan içi boş silindir çubuk üzerinden olan akışa birleşik ısı transferi ve manyetik alanın etkisi araştırılmıştır. Akış alanında hız ve sıcaklık dağılımını belirlemek için, Navier-Stokes ve enerji denklemleri benzerlik yöntemiyle sınır tabaka denklemlerine dönüştürülmüştür. Daha sonra bu denklemler Keller-box yöntemiyle nümerik olarak çözülmüştür. Birleşik ısı transferi parametresinin, karışık ısı taşınımı parametresinin, gözenekli ortam parametresinin, Forchheimmer parametresinin, Manyetik alan parametresinin ve Eckert sayısının hız ve sıcaklık profilleri ile yerel sürtünme katsayısı ve yerel ısı transfer parametrelerine etkisi belirlenmiştir. Elde edilen grafikler yorumlanmıştır. Birleşik ısı transferi parametresi p'nin artması yerel sürtünme ve yerel ısı transferi etkisini azalttığı; Karışık ısı taşınım parametresinin Ri, Gözenekli ortam parametresinin k1, Forchheimer parametresinin F*, Manyetik alan parametresinin Mn artması ile yerel sürtünme ve yerel ısı transfer etkilerinin artığı tespit edilmiştir. Eckert sayısı Ec'nin artmasının ise, yerel sürtünme etkisini artırdığı, yerel ısı transferi etkisini azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of magnetic field and conjugate heat transfer over a hollow cylindrical rod embedded in a porous medium have been investigated. In order to determine the velocity and tempeature distributions in the flow area, the equations of Navier-Stokes and energy were transformed into the boundary layer equations using the similarity method. Later, these equations were solved numerically using Keller-Box method. The effects of conjugate heat transfer, conjugate heat convection, porous medium, Forchheimmer parameter, magnetic field parameters and Eckert number on the velocity and temperature profiles as well as on the local friction coefficient and local heat transfer parameters were determined. All the plots obtained were analyzed and interpreted. It was observed that the increase in the p, conjugate heat transfer parameter, reduced the effect of local friction and local heat transfer, whereas, the increase in conjugate heat convection parameter, Ri, porous medium parameter, k1, Forchheimer parameter, F*, and magnetic field parameter, Mn, increased the effect of local friction and local heat transfer. On the other hand, the increase in Eckert number, Ec, increased the effect of local friction while reducing the effect of local heat transfer.