Bir tekstil fabrikası atık suyunun süperkritik su oksidasyonuyla arıtımı
Treatment of wastewater of a textile factory by supercritical water oxidation
- Tez No: 243863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, bir tekstil boyama atıksuyunun, süperkritik su ortamında kısa sürede ve tamamen arıtılması gerçekleştirilmiştir. Oksidant olarak hidrojen peroksit'in kullanıldığı, farklı reaksiyon koşullarında yapılan deneylerde, kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) 1467 mg/L olan ve toplam organik karbon (TOC) içeriği 748.5 mg/L olan tekstil boyama atıksuyunun, 7 ile 24 s arasındaki reaksiyon sürelerinde, toplam organik karbon temelinde % 100'e varan arıtma verimi ile arıtımı gerçekleştirilmiştir. Elde edilen deneysel veriler kullanılarak, oksidasyon reaksiyonun kinetik modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, a textile dying wastewater was treated completely at low residence times. In different reaction conditions, the treatment of the textile dying wastewater which has the chemical oxygen demand (COD) of 1467 mg/L and total organic carbon (TOC) of 748.5 mg/L was carried out with treatment efficiency up to 99.79 % at the reaction times between 9 and 19 s by using hydrogen peroxide as the oxygen source. Using experimental data obtained, a kinetic model of the oxidation reaction was developed.