Yüksek yapıların gelişimi ve tasarımları üzerine bir inceleme
A research on development and design of high-rise buildings
- Tez No: 243866
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsan yaşamında barınma, korunma ve temel fizyolojik gereksinimlerin yerine getirilebilmesinde başlıca önemi olan yapı, bilim ve teknolojideki gelişmelere paralel bir gelişim gösteren yapı malzemeleri ile birlikte değişim ve gelişim göstermiştir.Yapı tipleri içerisinde özellikle son dönemde sayıları daha da artan yüksek yapılar tasarımcılar için en gözde yapılar arasındadır. Dünyada yüksek yapı tasarımı konusu ve olgusu tasarımcılara ve proje üreticilerine büyük bir rekabet ortamı sunmaktadır.Bu tezdeki amaç; yüksek yapıların yapı tarihi içerisinde ortaya çıkış nedenlerinin ve gelişim süreçlerinin incelenmesidir.Aynı zamanda çalışma içerisinde; yapı tiplerinde meydana gelen değişikliklere neden olan kullanıcı gereksinmelerinde yaşanan değişimler, çevresel etkiler ve sosyo-ekonomik değişimler de incelenmiştir. Kullanıcı gereksinimlerinin yanı sıra teknolojideki gelişmelere bağlı olarak değişen yapı ve yapım teknolojileri doğrultusunda yüksek yapıların sınıflandırılmaları ve yüksek yapılarda tasarım ve planlamaya yönelik kriterlerin analizine yer verilmiştir. Bu analizlerin sonucunda ise dünyadan ve Türkiye'den simge yüksek yapıların bazıları incelenerek yüksek yapılar hakkında sonuç ve değerlendirmelerin yapıldığı yedi bölümden oluşan tez çalışmasında;1.Bölüm: Giriş bölümü,2.Bölüm: Yapı tarihi ve yüksek yapıların gelişimini,3.Bölüm: Günümüz yüksek yapılarında sınıflandırma,4.Bölüm: Yüksek yapı - çevre ilişkilerinin incelenmesi,5.Bölüm: Yüksek yapı tasarımı ve planlama sürecine yönelik kriterlerin incelenmesi,6.Bölüm: Türkiye ve dünyadan önemli simge yüksek yapı örneklerinin incelenmesi ve irdelenmesi,7.Bölüm: Sonuç ve öneriler bölümünde ise diğer başlıklarda incelenen hususlar doğrultusunda yüksek yapıların avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesi ve konu ile ilgili sonuç ve önerilerin irdelenmesi şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Buildings; which are used for sheltering have great importance for human beings? lifes, concerning their self-protection and basic physiologic needs which have a great progress and change related with the improvements in science, technology and buiding materials.Increasing numbers of high-rise buildngs provides a competitive area for project developers in all over the world. Because the designers should think about the function, technical specifications of the local areas and as much as these they soud also consider the environmental factos and socio-economical factors with aesthetics during the design period.The aim of this thesis research is to analyse the facts of high-rise buildings arise in history of architecture and to analyse the acts of user needs, environmental factors and socio-economic facts related with the change in building types.This research consists of six chapters. In these chapters;Chapter 1: Introduction,Chapter 2: History of buildings and the progress of high-rise buildings,Chapter 3: Classification of new high-rise building systems,Chapter 4: Research of the relations between the high-rise buildings and environmental factors,Chapter 5: Solution of high-rise buildings and their construction criterias and planning,Chapter 6: Research on some important symbolic high-rise buildings from Turkey and from foreign countries,Chapter 7: In this conclusion chapter, the evaluation of advantages and disadvantages of high-rise buildings