Kapalı çevrim tedarik zinciri tasarımına yönelik karar destek modeli önerisi
A decision support model for closed loop supply chain design
  1. Tez No: 243873
  2. Yazar: VİLDAN ÖZKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu doktora tez çalışması ileri tedarik zinciri, tersine tedarik zinciri, geri kazanım ağları ve kapalı çevrim tedarik zinciri için tasarım prensiplerinin ve performans göstergelerinin bir rehberini sunmaktadır. Kapsamlı bir literatür araştırması gerçekleştirmek suretiyle, problemin tanımı kesinleştirilmiş, matematiksel model tasarlanmış ve ardından uygulanabilir çözüm yöntemleri araştırılmıştır. Uygun çözüm araçlarına karar verilmesiyle birlikte, sayısal bir örnek yardımıyla önerilen modelin doğruluğu, yararları, uygulanabilirliği ve kullanılabilirliği gösterilmektedir.Bu kapsamda, bu doktora tezi geri kazanım süreçlerini içeren bir kapalı çevrim tedarik zinciri kurmanın önemli özelliklerini açıklamaktadır. Problem, müşteri kaynaklı ürün iadelerini içeren geri kazanım ağlarını içermektedir. Müşterileri, toplama noktalarını, dönüşüm merkezlerini, geri kazanım tesislerini, fabrikaları ve dağıtım merkezlerini içeren genel bir kapalı çevrim tedarik zinciri tanımlamak suretiyle, üç farklı geri kazanım seçeneğini içeren çok amaçlı karma tamsayılı doğrusal olmayan programlama modeli sunulmaktadır. Önerilen model kapsamında, sırasıyla, karşılıklı tarafların ortak tatmininin enbüyüklenmesi, müşterinin taleplerinin tatmininin enbüyüklenmesi ve toplam kapalı çevrim tedarik zinciri karının enbüyüklenmesi olmak üzere üç farklı öncelikte üç farklı amaç fonksiyonu tanımlanmaktadır. Önerilen modelin amacı, en uygun tesis sayısının, tesislerin yerlerinin, taşıma, üretim ve satınalma miktarlarının belirlenmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation provides an overview of design principles and performance indicators for different supply chain types including forward flows, reverse flows and recovery chains. With a comprehensive literature survey, the problem definition is finalized, the mathematical model is formulated, and consequently applicable solution methods are investigated. A numerical example is presented to illustrate usefulness of the proposed model, the solution is derived by using GAMS optimization software and the model is validated against conformity.In this context, this dissertation reveals the main features of establishing a closed-loop supply chain including recovery processes. The problem is handled through product recovery chain regarding the consumer sourced product returns, end-of-use products and end-of-life products. By defining general closed loop supply chain including customers, collection points, reverse centers, plants, recovery facilities and distribution centers, a multiple objective mixed integer nonlinear programming model is proposed regarding three recovery options such as material recovery, component recovery and product recovery. In this context, we conduct three level goal formulations as - maximizing satisfaction level of trade, maximizing satisfaction levels of customers and finally maximizing total CLSC profit function. The objective of proposed model is to seek the optimal number and the location(s) of these CLSC facilities and determine the optimal transportation, production, and purchasing quantities for the most attractive decision.