Orbit size dependent return flow estimation for closed loop supply chains
Kapalı çevrim tedarik zincirlerinde yörünge büyüklüğüne bağlı geri dönüş hızının tahmini
  1. Tez No: 910478
  2. Yazar: SEVAL ATA DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBEK KORUGAN, PROF. DR. MEHMET MURAT FADILOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezde, gözlemlenemeyen ürün bertaraf süreci nedeniyle kısmen gözlemlenebilir bir hibrit üretim sisteminde, bir ürünün yaşam döngüsünün son ve olgun aşamaları için kullanımdaki ürün sayısına (yörünge boyutu) dayalı bir geri akı ̧s tahmini geliştirilmiştir. Son aşamada, ürün artık üretilmediği ve yörünge boyutu kademeli olarak sıfıra düştüğü ̈ için kararsız bir yapı oluşur. Olgun aşamada ise kararlı bir talep ve dolayısıyla yörünge boyutuna bağlı kararlı bir geri dönüş süreci olmakla beraber, üretim kontrol mekanizması da dikkate alınmalıdır. Aşamalar arasındaki bu farklılıklar yörünge boyutunun davranışını da etkiler. Geri dönen ürünlerin toplanması ve yörünge boyutunun doğru tahmini, orijinal malzeme üreticileri için her iki aşamada da önemlidir. Bu nedenle, her iki aşamada da yörünge boyutunun dinamik tahmini amaçlanmış ve geri dönen ürünlerin sağladığı kısmi bilgilerin kullanıldığı bir hibrit üretim sistemi simülasyonu kullanılmıştır. Bayes Tahmini (BT) ve Hareketli Ortalama (HO) yöntemleri bu sisteme uyarlanmış ve İki Saklı Duruma Bağımlı Filtreleme Algoritması (İSD-FA) adlı yeni bir yöntem ile bu yöntemin karmaşıklığı daha düşük bir yaklaşımı (YİSD-FA) sunulmuştur. Bu iki yöntem, Saklı Markov Modeli'nde gözlemlerin son iki saklı duruma birden bağlı olmasına izin vermektedir. Tahmin yöntemleri olgun aşamada hem yörüngeye bağlı hem de yörüngeden bağımsız bir kontrol politikası ile analiz edilmiştir. Her iki aşamada da gözlemlerin dikkate alınmadığı bir yöntem ile kısmi gözlemlerin değeri gösterilmiştir. Numerik sonuçlar, İSD-FA ve YİSD-FA'nın son aşamada başlangıç yörünge boyutu hakkında sınırlı bilgi olduğunda daha iyi tahminler sağladığını ve olgun fazda doğruluk ve sağlamlık açısından BT ve HO'dan daha iyi performans sergilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we develop a return flow estimate based on the number of products in use (orbit) for both the terminal and mature phases of a product's life cycle in a partially observable hybrid production system with an unobservable product disposal process. The terminal phase has a transient structure as the product is no longer man- ufactured and the orbit size gradually decreases to zero. Conversely, the mature phase features a stationary demand and return process dependent on the orbit size, where the production control mechanism should also be considered. These structural differ- ences between the phases affect the behavior of the orbit size. Nevertheless, accurately estimating the orbit sizes is valuable in both phases for the collection estimates of re- turns. Therefore, we aim to dynamically estimate the orbit size in both phases. We use a simulation model of the hybrid production system in which we utilize the partial information obtained from product returns. We adapt Bayesian Estimation (BE) and Moving Average (MA) methods to our model and introduce a novel approach called the Two-State Dependent Filtering Algorithm (TSD-FA). This method extends the traditional Hidden Markov Model by allowing observations to depend on the last two hidden states. We also propose an approximation to TSD-FA, denoted as ATSD-FA, that limits the number of observable events in a review period. In the mature phase, we analyze the estimation methods under both orbit dependent and independent in- ventory control policies. We present the value of partial information by introducing another estimation method that ignores observations. The numerical results show that TSD-FA and ATSD-FA provide better estimates when there is limited information about the initial orbit size in the terminal phase and outperform BE and MA in terms of accuracy and robustness in the mature phase.