Haber videolarının görüntü işleme yöntemleri ile haberlere bölütlenmesi
Broadcast news segmentation using image processing techniques
- Tez No: 243901
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ELİF KARSLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada video görüntülerini değerlendirerek haber programlarının haber geçişlerine göre bölütlenmesini sağlayan bir sistem tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Türkiye televizyonlarındaki haber programlarının genel karakteristiği spikerin haber hakkında bilgi vermesinin ardından habere ait görüntülerin gösterilmesi, bunun ardından aynı haberle ilgili başka bir alt konu için veya yeni bir haber ile ilgili açıklama yapmak üzere tekrar spikerin görüntülenmesidir. Bundan başka, spikerin görüldüğü çerçevelerde her kanal için ekranın alt bölümünde, yeri sabit olacak şekilde haber başlığının yer aldığı görülmüştür. Geliştirilen sistem, haberlerin bu yapısına göre haber geçişlerini bulabilmeyi hedeflemektedir.Sistem katmanlar halinde tasarlanmıştır. İlk katmanda ardışık video çerçevelerinin benzerliğini değerlendirmek için renk ve kenar piksel değişimlerinin oranına bakılmıştır. Benzer olan çerçeveler aynı sahneye ait kabul edilerek gruplanmıştır. İkinci katmanda, ilk katmanda elde edilen her sahne için yüz tanıma işlemi uygulanarak spiker olan sahneleri bulunmuştur. Bir sahne içindeki çerçeveler birbirine benzediği için, çerçevelerin tamamına bakmak yerine, sadece ilk N tanesinde spiker yüzü tanıma işlemi yapılarak yüz tanıma işlem zamanından kazanılmıştır. Son katmanda, habere ait video görüntülerinden tekrar spiker görüntüsüne geçildiğinde aynı haberin devam edip etmediğinin anlaşılması için daha önceden işaretlenmiş olan yazı bölgesindeki yazı benzerliklerine bakılarak ardışık çerçevelerin aynı habere ait olup olmadığına kaarr verilmiştir.Farklı aşamalarda, ardışık sahneler arasında ortak özellikler bulunduğunda bu sahneler birleştirilerek tek sahne haline getirilmiştir. Bu şekilde haber programının haber geçişlerine göre bölümlere ayrılması işlemi gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen sistemin haber geçişlerini bulma başarısı farklı haber kanallarından alınan örnek haber programları üzerinde denenerek değerlendirmiştir. Sistemin haber geçişlerini doğru bulma başarısının ortalama %99 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This article is about segmenting broadcast news program into individual news. In Turkish television news programs, anchors first give brief information about the news itself and then news related video is shown. Next time anchor is seen, he talks about different news or some other sub news related to the previous one. During anchor scenes there is news related title on the fixed location of the screen. This information is used by the system to find scene cuts.Segmentation system designed in this project consist of several layers. First one analyzes frames based on the change ratios in their color histogram and edge pixel. Similar frames are marked as a same scene. Next layer aims to find anchors in scene that are marked by the first layer. If anchor is found in N frames, then in order to increase the speed of the analysis, the system stops there. Third layer analyzes news title regions in the frames in order to understand if two different scenes are related to the same news or not. If two scenes have similar characteristics they are merged into the same scene. Last layer merges anchor scenes with non-anchor scenes to form final segmented news scene of the news program.In this project, scenes with common properties were merged for different layers. By this our segmentation process was completed. Designed system was tested for different news programs and 99% success rate in segmentation was recorded.