Görüntü özelliklerinin değişimine göre haber videolarının özetlenmesi
News video summarization due to changes of image features
  1. Tez No: 213492
  2. Yazar: SÜREYYA HAMAMCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. ELİF KARSLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çoklu ortam teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte, günlük hayatta video kullanımı da artmaktadır. Kaydedilmiş video görüntüleri üzerinde gerektiğinde arama da yapılabilmelidir. Büyük boyutlardaki veriler içinde arama yapmak ve sonuç elde etmek, zaman alıcı bir işlem olduğundan video özetleme konusunda yapılan çalışmalar günümüzde önem kazanmaktadır. Video özetleme, görüntü akışına bağlı olarak oluşan sahne değişimlerini değerlendirerek video içeriğine ait özet görüntünün elde edilmesidir. Bu çalışmada, haber videolarını özetleyen bir sistem tasarlanmıştır. Haber videoları, geriye dönük en fazla tarama yapılan ve ayrıca, sahne değişiminin en fazla olduğu video türlerinden biridir. Haber videolarının, en az kullanıcı müdahalesi ile ve videonun geneli hakkında yeterli bilgi verecek şekilde özetlenmesi, ileride arama yapmak istendiğinde sonucun hızlı bir şekilde alınması açısından önemlidir. Bu çalışmada, video akımı özetlenirken görüntünün renk, kenar ve doku özellikleri değerlendirilmiştir. İlk olarak, görüntünün temel özelliği olan ve performans açısından hızlı değerlendirilen renk özelliği ele alınmıştır. Renk, 64-bin histogram yöntemiyle değerlendirilmiştir. Renk değişimi belli bir eşik değerinden büyük ise resmin kenar bilgisi değerlendirilmiştir. Kenar bilgisi, kenar değişim oranı yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Eğer resmin kenar değişimi, belli bir eşik değerinden büyük ise doku özelliği değerlendirilmiştir. Doku özelliği, 0o -180o aralığında 30o'lik açı farkları ile Gabor filtresi uygulanarak değerlendirilmiştir. Bu yöntemin performansı zaman açısından kötü olduğundan, sistemin genel performansını artırmak için doku özelliği en son değerlendirilmiştir. Geliştirilen video özetleme sistemi ile, farklı içerik çeşitlerine sahip olmasına özen gösterilerek seçilmiş 25 haber videosu özetlenmiştir. Özetlenen videolar 40 kullanıcıya gösterilerek eksik veya fazla olduğunu düşündükleri görüntüleri işaretlemeleri istenmiştir. Kullanıcıların yorumları Ortalama Yaklaşık Doğruluk yöntemi ile değerlendirildiğinde geliştirilen sistemin başarı oranı %98 olarak ölçülmüştür. Anahtar Kelimeler : Video özetleme, video arşivleme, 64-bin histogram , kenar değişim oranı, Gabor filtre bankası.
Özet (Çeviri)
In collaboration with developments on multi-media technologies, video usage increases in daily life. In case of necessity, searching can be done on data which is recorded on video. Because of being hard of searching and getting results within huge-sized data, researching about video summarization gets importance nowadays. Video summarization is an action which determines scene changing and keeps them during image flow. In this study, a system which summarizes videos about news, was designed. Videos about news are video types which on searching can be done mostly and have the most scene changing. Summarization of a video about news has to inform users about general concept of the video with least interference. It is important because of getting results quickly when user wants to search data on the video. In this study, color, edge and texture features are examined while video flow is being summarized. Firstly, color feature which is basic feature of scene and examined quickly in terms of performance, is examined with 64-bin histogram method. Edge feature is examined when color change is higher than a certain threshold value by using edge changing ratio method. Texture feature is examined when edge change is higher than a certain threshold value by using Gabor filter with 30o angle differences between 0o and 180o angles. Performance of this method is bad in terms of time interval. Therefore, in order to increase general performance of the system, last examination is done on texture feature. With this video summarization study, 25 news videos which have different contents were summarized. Summarized videos are shown to 40 users and wanted users to mark scenes that they think about insufficient or extra. Comments of users are examined by using Mean Average Precision method and in order to results of the method, it is seen that application has a success ratio of %98. Key Words : Video summarization, video archiving, 64-bin histogram, edge change ratio, Gabor filter bank.