Avrupa'da Suriyeli mülteci krizi'nin TRT World ve Euronews haber kanallarındaki görsel çerçevelemesi
Visual framing of Europe's Syrian refugee crisis news on TRT World and Euronews
  1. Tez No: 671928
  2. Yazar: EMRE KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YENAL GÖKSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
2011'de Suriye iç savaşının başlamasından bu yana milyonlarca Suriyeli komşu ülkelere ve Avrupa'ya kaçmış ve bu da beraberinde büyük bir mülteci krizini meydana getirmiştir. Hatta üzerinden on yıl geçmesine rağmen Suriyeli mülteci krizi İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana dünyanın karşılaştığı en büyük mülteci krizlerinden biri olmaya devam etmektedir. Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan ülkeler arasında Türkiye en fazla Suriyeli mülteciyi bünyesinde bulundurmasıyla ön plana çıkmaktadır. Bu kriz, Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan ülkeler öncelikli olmak üzere bütün dünyada medya tarafından yayınlanan geniş kapsamlı haberlerin ortaya çıkmasını sağlamış ve bundan dolayı akademik araştırmalarda da en güncel konulardan biri haline gelmiştir. Bu konuyu akademik açıdan anlamak için birçok araştırma yapılmıştır. Kitle iletişiminde birçok kişi, çerçeveleme kuramını kullanarak haberleri incelemeye çalışmıştır ve şimdiye kadar yapılmış yeterli miktarda metinsel çerçeveleme araştırmaları vardır. Ancak, özellikle görsel işitsel medyadaki haberlerin çerçevelenmesinde görüntülerin kullanımını inceleyen çok az çalışma vardır. Bu yüzden bu araştırmanın amacı, biri Türkiye ulusal kamu yayıncısı TRT World ve diğeri Avrupa'nın en tanınmış kamu yayıncılarından biri olan Euronews olmak üzere iki farklı yayıncı tarafından yayınlanan mülteci krizi haberlerinin görsel çerçevelemesini analiz etmektir. Görsel çerçeveleri tanımlamak ve analiz etmek için dört katmanlı bir model kullanılmaktadır. Bunlar; (1) Düzanlamsal sistemler olarak görseller, (2) Stilistik – Semiyotik sistemler olarak görseller, (3) Çağrışım sistemleri olarak görseller ve (4) İdeolojik temsil olarak görsellerdir. Bu araştırma, hem TRT World hem de Euronews'ten seçilen mülteci krizi haberlerinin her bir karesini gözler önüne sermektedir. Böylelikle TRT World ve Euronews'in hangi bilgileri seçtiğini, hangi nesne ya da insanları kaydettiğini, her bir resim/görseli hangi açılardan çektiğini, kimlerin sözlerinin sunulduğunu ve bu seçimlerin izleyici tarafından yorumlanması için gönderilerek / yayınlanarak sosyal bir gerçeklik yaratmak için özel olarak nasıl hedeflendiği gösterilmektedir. Bu araştırma, sembolik etkileşimci perspektif ile nitel yaklaşımı kullanmaktadır. Yaklaşım ve perspektifle uyumlu olarak, aynı zamanda medyanın bir sosyal gerçekliği nasıl oluşturduğunu anlamak için uygun bir teknik olan çerçeveleme kuramı da kullanılmaktadır. Sonuç, görsel çerçeveleme tekniğinin dört düzeyini kullanarak, bu araştırma, TRT World ve Euronews'in mülteci krizi haberlerini nasıl çerçevelediğini ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle TRT World ve Euronews'in mülteci krizi haber videolarında inşa edilen anlamları, bu anlamların görüntüler ve çerçeveler yoluyla nasıl şekillendiği, görüntü çerçevelerinin anlam aktarmada oynadığı rolü ve son olarak TRT World ve Euronews'in mülteci krizi haberlerinde ne tür bir ideolojik temsilin yerleştirildiği açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ever since the start of the Syrian Civil War in 2011, millions of Syrians had fled to neighboring countries and Europe that quickly created huge refugee crisis. And even after ten years, Syrian refugee crisis remains one of the world's largest refugee crisis since World War II. Among all of the hosting countries, Turkey has become the host of the biggest number of Syrian refugees. This crisis has created overflowing news covered by media in the hosting countries and throughout the world. Subsequently, it has also become one of the most relevant topics in academic research. A lot of research has been done to understand this issue in academic perspective. In Mass Communication, many tried to examine news using Framing Theory, and there have been sufficient textual framing researches done so far. However, there have only been few studies examining the use of images in framing news, especially the visuals in broadcast media. For this reason, this research purpose is to analyze the visual framing of refugee crisis news that is broadcasted by two different broadcasters, one of them is Turkish national public broadcaster, TRT World and the other is one of the most well-known public broadcasters in Europe, Euronews. Using the four-tiered model of identifying and analyzing visual frames: (1) visuals as denotative systems, (2) visuals as stylistic-semiotic systems, (3) visuals as connotative systems and (4) visuals as ideological representations; this research unrolls each shot of the chosen refugee crisis news from both TRT World and Euronews. Hence, it reveals which information they select, which object or people they capture, which angle of every single shot of image/visual they record, whose words are presented, and how these selections are specifically targeted to create a social reality by sending/broadcasting them for the interpretation of the viewer. This research uses Qualitative Approach with Symbolic Interactionism Perspective. In accordance with the approach and the perspective, a Framing Theory with a suitable technique is also used to understand how the media constructs a social reality. In result, by using the four level of visual framing technique, this research finds out how TRT World and Euronews frame the refugee crisis news, and therefore explicates; The meanings constructed in the refugee crisis news videos of TRT World and Euronews, how these meanings are shaped through images and frames, the role that the image frames play in conveying meaning, and finally what kind of ideological representation implanted in the refugee crisis news of TRT World and Euronews.