İnternetten OGC standartları ile harita sunumu
Map serving with standards of OGC via internet
  1. Tez No: 243930
  2. Yazar: MUHARREM BİRGÖREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ÜMİT GÜMÜŞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Coğrafi bilginin elde edilmesi kadar, elde edilen coğrafi bilginin en ekonomik şekilde kullanımı da önemlidir. Ülkemizde coğrafi bilgiler, harita üreten kuruluşlar (Harita Genel Komutanlığı, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Belediyeler, İller Bankası vb.) arasında paylaşılmadığı zaman aynı veri tekrarlı bir şekilde üretilebilmektedir. Verinin tekrarlı üretimi ülke ekonomisinin kıt kaynaklarının boşa gitmesi demektir. Coğrafi bilgilerin işletim sisteminden, donanımlardan ve yazılımlardan bağımsız olarak bilgisayar ağı üzerinden paylaşılmasıyla, aynı bilginin tekrar üretilmesi engellenebilir ve böylece üretim maliyetleri de azalır. Bu bağımsızlığı, uluslararası kabul gören standartların geliştirilmesi ve uygulanması sağlayabilir. Open Geospatial Consortium (OGC) bu amaçla kurulmuş bir organizasyon olup coğrafi bilginin ağ üzerinden paylaşımında standartlar geliştirmektedir. Çalışmanın amacı, uluslararası standartlarda coğrafi bilginin paylaşımının, kullanımının ve sunumunun ne gibi yararlar getirdiğini ortaya koymak; standartlara uygun harita servisi yapan programlardan bir kaçını karşılaştırarak kullanıcılara öneriler sunmaktır. Çalışmada OGC'nin bildirdiği ağ üzerinden harita sunumunun hangi standartlarda olması gerektiği ortaya konmuştur. Ayrıca harita sunumunu yapacak, GeoServer, MapServer ve ArcGIS Server yazılımlarının performansları test edilmiştir. Testte raster veriler kullanılarak servislerin cevap süreleri birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Using geographic information economically is important as much as getting geographic information. In our country geographic information can be reproduced when not sharing it between each map producer organizations (General Command of Mapping, TKGM, Bank of Province, Municipalities etc). Reproducing data means misspend country economy?s resources. With sharing geographic information independent from hardware and software via computer network, reproduce same information is can be prevented and thus production costs are reduces. This independence is obtained with developing and implementing international standard. The Open Geospatial Consortium (OGC) is established for this aim and improves standards about sharing geographic information via network. The aim of research is to expose what kind of benefits gain from sharing, using and presenting geographic information at international standards; to offer suggestions with comparing some software which make map service at international standards. In this document which OGC standards will be applied when serving map via network is exposed. Besides, performances of Geoserver, MapServer and ArcGIS Server software are tested which will serve map. Response time of services is compared between each other with using raster data.