Yüzücülerde intermittent yüklemeler öncesi ve süresince alınacak karbonhidratlı içeceklerin bazı parametrelere etkisinin araştırılması
The effects of carbohydrate fluids intake before and during the intermittent training loadings on some blood parameters in swimmers
- Tez No: 27619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT MURATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
YÜZÜCÜLERDE İNTERMİTTENT YÜKLEMELER ÖNCESİ VE SÜRESİNCE ALİNACAK KARBONHİDRATLI İÇECEKLERİN BAZI PARAMETRELERE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI THE EFFECTS OF CARBOHYDRATE FLUIDS INTAKE BEFORE AND DURING THE INTERMITTENT TRAINING LOADINGS ON SOME BLOOD PARAMETERS IN SWIMMERS AHMET BOZDO?AN 7- ÖZET Bu çalışmada yüklenme öncesi ve sırasında karbonhidratça zenginleştirilmiş içecek lerin kan şekeri, insulin, laktat parametrelerinin etkisi araştırılmıştır. Denekler önce içecek- siz intermittent yüzme yüklenmeleri ile kan parametreleri ölçülerek dinamikleri çizildi. Bir hafta sonra karbonhidratça zenginleştirilmiş içecek verilerek aynı kan parametereleri öl çüldü. İki sonuç karşılaştırıldı. Araştırmaya 12 denekle başlandı fakat 2 denek diyabetli çıkdığı için uzman doktorlar tarafından araştırmadan çıkarıldı. Testten 7 gün önce fiziksel özellikleri belirlendi (yaş, boy, ağırlık, MAX. V02, BMI ve %yağ). Denekler her testten 24 saat önce antrenman ve müsabakalardan alıkondu ve her testten 2.5 saat önce standart kahvaltı verildi, %8'lik li monata lezzetli glikoz eriyik verilerek test edildi (6 mmol/lt/kg.'lık sıvı). Çalışmalar sonunda karbonhidratça zenginleştirilmiş içeceklerin yüklenmeden 30' öncesinden itibaren ve yüklenme süresince alınması halinde reaktif hipoglisemiye sebep olmadığı görülmüştür. Ayrıca; ikinci ve üçüncü içeceksiz intermitten yüklenmelerden son ra kan glikoz düzeyinin düştüğü, içecekli yüklenmelerde ise korunduğu görülmüştür. Insu lin ve kan şekeri arasındaki ilişkinin literatürdeki dinamiği sergilediği gözlenmiştir. Laktat parametresi içeceksiz 5. laktat ölçümü ile içecekli 5. laktat ölçümü arasında içecekli ölçüm lehine anlamlı bir fark vardır. Ayrıca MAX. V02'si düşük yüzücülere karşı). 8- SUMMARY In this study, before and during the intermittent loading, the effects of the lactate pa rameters, insulin and blood glucose of the fluid filled with carbohydrate, has been searc hed. First intermittent swimming loadings without any fluid intakes are applied to swim mers. Their blood parameters were measured and their dynamics were drawn. Then, af ter a period of one week, the same blood parameters were measured by giving carbohy drate fluids. The two results were taken to comparison. 55
Özet (Çeviri)
YÜZÜCÜLERDE İNTERMİTTENT YÜKLEMELER ÖNCESİ VE SÜRESİNCE ALİNACAK KARBONHİDRATLI İÇECEKLERİN BAZI PARAMETRELERE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI THE EFFECTS OF CARBOHYDRATE FLUIDS INTAKE BEFORE AND DURING THE INTERMITTENT TRAINING LOADINGS ON SOME BLOOD PARAMETERS IN SWIMMERS AHMET BOZDO?AN 7- ÖZET Bu çalışmada yüklenme öncesi ve sırasında karbonhidratça zenginleştirilmiş içecek lerin kan şekeri, insulin, laktat parametrelerinin etkisi araştırılmıştır. Denekler önce içecek- siz intermittent yüzme yüklenmeleri ile kan parametreleri ölçülerek dinamikleri çizildi. Bir hafta sonra karbonhidratça zenginleştirilmiş içecek verilerek aynı kan parametereleri öl çüldü. İki sonuç karşılaştırıldı. Araştırmaya 12 denekle başlandı fakat 2 denek diyabetli çıkdığı için uzman doktorlar tarafından araştırmadan çıkarıldı. Testten 7 gün önce fiziksel özellikleri belirlendi (yaş, boy, ağırlık, MAX. V02, BMI ve %yağ). Denekler her testten 24 saat önce antrenman ve müsabakalardan alıkondu ve her testten 2.5 saat önce standart kahvaltı verildi, %8'lik li monata lezzetli glikoz eriyik verilerek test edildi (6 mmol/lt/kg.'lık sıvı). Çalışmalar sonunda karbonhidratça zenginleştirilmiş içeceklerin yüklenmeden 30' öncesinden itibaren ve yüklenme süresince alınması halinde reaktif hipoglisemiye sebep olmadığı görülmüştür. Ayrıca; ikinci ve üçüncü içeceksiz intermitten yüklenmelerden son ra kan glikoz düzeyinin düştüğü, içecekli yüklenmelerde ise korunduğu görülmüştür. Insu lin ve kan şekeri arasındaki ilişkinin literatürdeki dinamiği sergilediği gözlenmiştir. Laktat parametresi içeceksiz 5. laktat ölçümü ile içecekli 5. laktat ölçümü arasında içecekli ölçüm lehine anlamlı bir fark vardır. Ayrıca MAX. V02'si düşük yüzücülere karşı). 8- SUMMARY In this study, before and during the intermittent loading, the effects of the lactate pa rameters, insulin and blood glucose of the fluid filled with carbohydrate, has been searc hed. First intermittent swimming loadings without any fluid intakes are applied to swim mers. Their blood parameters were measured and their dynamics were drawn. Then, af ter a period of one week, the same blood parameters were measured by giving carbohy drate fluids. The two results were taken to comparison. 55The search was started with twelve swimmers but two of them were dropped out by expert doctors because of problems of diabetics. One week before the test, physical pro perties were recorded (age; height, weight, MAX. V02, BMI and % fat). The swimmers were restricted from all training and competitions twenty-four hours before each test and they were given a standard breakfast two and a half hours before each test. They were tested by being giver, an %8 lemonade tasted glucose solution (6 mmol