Seri hibrit elektrikli araçların modellenmesi ve kontrolü
Modelling and control of series hybrid electric vehicles
- Tez No: 243931
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU ATAŞLAR AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Geçtiğimiz son on yılda, otomotiv teknolojilerinde enerjinin verimli kullanılabilirliği ve temizenerji kaynaklarının kullanımı doğrultusundaki arayışların paralelinde, hibrit elektrikliaraçlara olan ilgi hızlı bir şekilde artmıştır. Uygun konfigürasyon seçildiğinde ve bölgenincoğrafi koşulları incelenerek sistem yapılandırılmaları yapıldığında, hibrit elektrikli araçlarınkonvansiyonel araçlara göre, yakıt tüketimi ve emisyon değerleri bakımından başarılıoldukları görülmektedir.Tamamlanan bu tez çalışması kapsamında sehir içi toplu taşımada kullanılabilecek bir serihibrit elektrikli otobüsün MATLAB/Simulink ortamında modellemesi yapılmıştır.Modellenmesi tamamlanan aracın üzerinde koşturulmak üzere bir kontrol algoritmasıüzerinde çalışılmış ve konvansiyonel araçla yakıt tüketimi açısından karşılaştırılmasısimülasyon sonuçlarıyla incelenmiştir.Simülasyon çalı?maları ile otomotiv endüstrisinde standart olarak kullanılan ECE ve CBDçevrimleri için yakıt tüketim sonuçları elde edilmiştir. Seri hibrit elektrikli araca ait elektrikselgüç değerleri grafikler halinde verilmiştir. Konvansiyonel araç ile seri hibrit elektrikli araçarasındaki yakıt tüketimi karşılaştırma verileri tablolar halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Automotive Industry has been searching for the way of using existing energy resources moreefficiently and utilizing clean energy resources in their new products. Hybrid electric vehiclesattract people?s attention more and more in last ten years parallel to this tendency. Recentworks show that hybrid electric vehicles consume less fuel and expose less emission withrespect to the conventional vehicles in case of choosing adequate configuration and systemparameters according to the geographical conditions.In this thesis, hybrid series electric bus which can be used in public transportation has beenmodeled in MATLAB/Simulink environment. Control algorithm which is designed to be usedin the modeled vehicle is tested under simulation environment to obtain comparison betweenhybrid electric bus and conventional bus regarding of fuel consumption.Simulation results are given, depend on the automotive industry standart road cycle profilesusing vehicle models. Power profiles of the series hybrid electric vehicle are given in figures.Also, comparative tables are given for fuel consumption values between conventional vehicleand series hybrid electric vehicle.