Eminönü-Kantarcılar'da Kuveloğlu-(Yeni) Han restorasyon projesi
- Tez No: 243939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİDE SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kuveloğlu Han (Yeni Han), İstanbul İli, Eminönü İlçesi, Demirtaş Mahallesi (Şekil 3.1), Kıble Çeşme Caddesi, Tesviyeci, Murat Efendi ve Sabunhane sokakları arasında kalan 486 no'lu ada içerisindeki 8 parselde yer almaktadır.Kuveloğlu Han 19. yüzyılın sonlarında Eminönü Küçükpazar semtinde Kantarcılar mevkisinde inşa edilmiştir. Kentin yoğun ticaret alanı içinde yer alan yapı birbirine eklenmiş iki evreli bir han yapısıdır. Plan düzleminde klasik Osmanlı avlulu hanlarına benzer biçimde şekillenen yapı, cephe düzeninde neo-klasik elemanları taşımaktadır. Günümüze kısmi bozulmalar dışında özgün nitelikleri ile ulaşan yapı, döneminin kullanım koşullarını, malzeme ve yapım tekniklerini örneklemektedir. Bu özellikleri ile korunması gereken yapı, günümüzde depo ve imalathanelerin yoğun olduğu bir han olarak kullanılmaktadır.Tez çalışmasında, Kuveloğlu Han'ın ayrıntılı bir şekilde belgelenip, o dönemin yapım teknikleri ve malzeme kullanımı hakkında kapsamlı bilgi elde etmek ve sahip olduğu özgün niteliklerinin tanımlanarak korunması yönünde öneriler oluşturmak hedeflenmiştir.Mevcut yapı iki dönem özellikleri dikkate alınarak ele alınmıştır.Kuveloğlu Han günümüz yaşam koşullarına cevap verecek şekilde kullanılamadığından dolayı tez önerisinde ticaret ve ofis mekânlarını bünyesinde barındıracak şekilde yeniden işlevlendirilmiştir.Günümüzdeki durumuyla Kuveloğlu Han'ın restorasyonu, bulunduğu çevre ve dokunun iyileştirilmesine önemli katkı sağlayacaktır. Bu çerçevede Kuveloğlu Han'ın, Küçükpazar Semti'nin mimari dokusunu oluşturan yapılara olumlu örnek oluşturacağı açıktır. Koruma çalışmasında Kuveloğlu Han'la birlikte çevredeki birbirine kaynaşmış ticaret ve konut dokusunun yeniden kente kazandırılması amacı önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Kuveloğlu Han (Yeni Han) is located in Demirtaş District Eminönü/İstanbul in 486th block and 8th plot where is surrounded by Kıble Çeşme Avenue, Murat Efendi, Tesviyeci and Sabunhane streets.Kuveloğlu Han was built in late 19th century in Kantarcılar district which is a busy commercial area. The structure consists of two phases. Plan scheme of the structure reflects Classical Ottoman features likewise the hans with courtyard while the facades have neo-classical elements. Eventhough the building has deteriorated; mostly keeps its authenticity and exhibits the characteristics of the period with space organisation, function, material and structural techniques. Beside those characteristics of the structure that should be preserved, it is being intensively used as storages and as ateliers.In context of the thesis, Kuveloglu Han was surveyed in detail. Material properties and structural techniques of the structure examined and documented in comparison with its period. Authentic characteristics of the structure was identified and studied by considering the two phases of construction.Kuveloglu Han which has the features of 19th century hans, was refurbished and suffered from changes in order to satisfy daily needs by allowing spaces to be used as offices and ateliers. However, the changes done on the structure, fall out of modern requirements. The conservation and restoration of the building will contribute to the rehabilitation of the structure itself as well its surrounding and urban texture.In that point, the restoration studies of Kuveloglu Han, was planned by considering the urban and architectural texture of Küçükpazar quarter. It is aimed to bring the busy commercial activities with residential contexture in city life.