Eminönü ve Fatih ilçelerinin (İstanbul) kentsel ekolojik özellikleri
The Urban ecological characteristics of Fatih and Eminönü (İstanbul) districts
  1. Tez No: 126012
  2. Yazar: NİLÜFER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL YARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET EMİNÖNÜ ve FATİH İLÇELERİ'NİN (İSTANBUL) KENTSEL EKOLOJİK ÖZELLİKLERİ Canlıların birbirleriyle ve çevreleriyle ilişkilerini anlamaya çalışan bilim adamları, yıllarca çalışmalarını, insan uygarlıklarından çok uzaklarda, kimi zaman ıssız bir adada, kimi zaman da tropik yağmur ormanlarında yapmıştır. Halbuki kentler, ekolojik çeşitlilik açısından, eş büyüklükteki bir kırsal alan kadar zengin olabilmektedir. Günümüzde Dünya nüfusunun yansı kentlerde yaşamaktadır. Böylece çevre sorunlarının büyük bir kısmı kentlere taşınmıştır. Bununla birlikte kentlerde, doğal yaşam ortamlarının korunması ve sürdürülmesi, kentliye yaşanılabilir olmasının yanında dinlenip zevk alabileceği bir ortam oluşturulması, ancak kentsel ekolojinin ilke ve değerlerinin planlamaya girmesiyle mümkün olabilmektedir. Eminönü ve Fatih İlçeleri'nin (İstanbul) Kentsel Ekolojik Özellikleri adlı çalışmada, İstanbul'un çok hareketli ve kentleşmenin ileri düzeyde gerçekleştiği bu iki ilçesinin, plansız kentleşme ve sanayileşmenin sonuçlan ve alınabilecek önlemleri ortaya konmuştur. Ayrıca Eminönü ve Fatih ilçelerinin dahilinde bulunan kentsel habitat çeşitlilikleri belirlenmiş, bu habitatlarda yaşayan yerli ve yabancı bitki türlerinin bir envanteri çıkarılmıştır. Eminönü ve Fatih ilçelerinin bitki türü envanteri çıkarılırken, öncelikle vejetasyon mevsiminde, ilçelerde bulunan bütün park ve bahçe gibi yeşil alanlar dolaşılarak bitki örnekleri toplanmış, toplanan örnekler herbaryum yöntemine göre kurutulmuş ve teşhis edilmiştir. Çalışmada, Eminönü ilçesinde toplam 150 bitki türü saptanmıştır. Bunların 96'sı doğal, 54'ü egzotik bitkilerdir. En çok yerli bitki türü bulunan familya Rosaceae'dir. En çok exotic bitki türü bulunan familya ise Pinaceae'dxx. Fatih ilçesinde ise toplam 137 bitki türü saptanmıştır. Bunların 94'ü doğal, 43'ü egzotik bitkilerdir. İlçede en çok yerli ve exotic bitki türü bulunan familya Rosaceae' dirÇalışmanın son bölümü olarak, öncelikle İstanbul'da daha sonra da bütün kentlerde kentsel ekolojik çalışmaların yaygınlaştırılmasının gerekliliği vurgulanmıştır. Eylül, 2002 Nilüfer ŞAHİN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE URBAN ECOLOGICAL CHARACTERISTICS OF FATIH AND EMİNÖNÜ (ISTANBUL) DISTRICTS Till our day, most of the homo - environment research is being done very far away from human civilization, sometimes on some desolate island or some tropical rainy forest, whereas human towns are abounded by every kind and level of ecological varieties. Almost half of the human population of the world inhabitates urban cities. So a large part of the envirmental problems are moved to towns. But alongwith that, to preserve the natural envirment in cities, and to make the towns a habitable place for town - dwellers, can only be possible by imposing the principales and values of urban ecology. The work collected under the name of THE URBAN ECOLOGICAL CHARACTERISTICS OF FATİH AND EMÎNÖNÜ DISTRICTS contains the results and precuations for the unplanned urbanization and industrilization of the most vivasious and advancely urbanized district of Istanbul. In addition, it also demonstrate the variety of habitation found in Fatih and Eminönü districts and provide an inventorial information about local and foreign vegetaion of the area. For this plant inventory of Fatih and Eminönü districts, all the greenries of the area, like parks and gardens, have been explored one by one and plant samples have been collected. These samples have further been dried and identified according to harberium procedure. Total 150 types of plants have been determined in Eminönü district. 96 of them are natural, while 54 are exotic.the most found local vegetation belongs to Rosaceae plant family while the most found exotic vegetation belongs to Pinaceae. From Fatih district total 137 types have been collected, 94 of them are natural and 43 are exotic. The mostly found natural and exotic vegetation type belongs to Rosaceae family. VIIn the last section of the work, the necessaty of urban ecological works, first in Istanbul then in all the other towns, is emphasized. Eylül, 2002 Nilüfer ŞAHİN vn