Ark esaslı kaynak yöntemleriyle yapılan uygulamalarda, kutuplama durumu ile ilave malzeme-ergime verimi ilişkisinin incelenmesi
The examination of the relation between additional material and melting efficiency with the state of polarity in the applications made with arc welding
  1. Tez No: 243955
  2. Yazar: AHMET ERENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, ark esaslı kaynak yöntemleriyle yapılan uygulamalarda, kutuplama durumu ile ilave malzeme ? ergime verimi ilişkisinin incelenmesidir. Yapılan deneysel çalışmalar iki grup altında toplanmıştır. Deneysel çalışmalarda ilave malzeme ? ergime veriminin değişiminin incelenmesi, kutuplama durumunun değişimi ile kısıtlanmamıştır. Diğer kaynak parametrelerinin değişimi ile ergime verimi ilişkisi de incelenmiştir. I.grup deneyler, MIG/MAG kaynak yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. II.grup deneylerde ise Tozaltı kaynak yöntemi ile yapılan çalışmalardan oluşmaktadır. Bu çalışmalarda da kaynak parametreleri değişimleri ile ilave malzeme ? ergime verimi ilişkisi incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the relation of the state of polarity and the melting efficiency on the methods of arc welding. In the experimental studies, the analysis of melting efficiency change is not restrained within the state of polarity change. Other source parameter changes and the relation of melting efficiency are also analyzed. First group of experiments are done with the method of Mig/Mag welding. Second group of experiments consist the studies which are done with the submerged arc welding.