Basınçlı pnömatik konveyörler ve bunların tasarım kriterlerinin incelenmesi
Positive pressure pneumatic conveyors and examinig design parameters of these
  1. Tez No: 243954
  2. Yazar: MUSTAFA HARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA ALIŞVERİŞÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Malzeme taşıma, herhangi bir şekildeki malzemenin taşınması veya bir araya getirilmesini sağlayan işleyiştir. Günümüzde mevcut malzeme taşıma cihazlarının doğru seçiminin önemi malzeme taşıma maliyetlerinin üretim maliyetlerinin %13-40'ını oluşturmasından dolayı artmıştır.Pnömatik götürücüler kuru dökme yüklerin taşınmasında en çok kullanılan sistemlerdendir. Bununla birlikte malzemelerin havayla nasıl taşındığı ve boru hattının tıkanmaması için ne kadar hızın gerekli olduğu gibi konularda yanlış anlamalar mevcuttur. Aynı zamanda hangi taşıma işi için hangi pnömatik konveyör sisteminin seçileceği de önemli bir noktadır.Bu çalışmada pnömatik konveyör sistemleri tanıtılmış ve basınçlı pnömatik konveyör sistemleri ve bunları tasarımına etki eden parametreler detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Material handling systems are used to transport, collect, and store materials within manufacturing systems. Selecting the proper material handling systems is critical since material handling costs generally account up to 13-40 % of the overall production costs.Pneumatic conveying is widely used fort he transport of dry bulk particulate materials. However, there is considerable misunderstanding on exactly how materials are conveyed and what velocity is required to prevent pipeline blockage. Also, it is quite important to choose the right pneumatic conveying system for the right conveying job.In this study pneumatic conveying systems are introduced and positive pressure pneumatic conveyors and their design parameters are exaimed in detail.