İzmir Körfezi Gediz nehri ağzında partikül ve çözünmüş madde taşınımı
Particulate and dissolved matterial transport throught the mouth of the Gediz river, İzmir Bay, Aegean Sea
- Tez No: 243969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAYET BİZSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma ile Gediz Nehri'nin mevsimsel olarak partikül ve çözünüş madde taşınımının tuzluluk dağılımı ile İzmir Dış körfezine etkisi 2004-2005 yılları içinde izlenmiştir. Partikül ve çözünmüş besin tuzları (C, N, P, Si), Chl-a ve toplam askıda katı madde ölçülmüş ve değerlendirilmiştir. Sonuç olarak yapılan çalışmadan nehrin mevsimsel olarak bir kapan davranışı gösterdiği görülmüştür. Yapılan bu çalışma ile Gediz Nehri'nin en çok kıyı bölgesini etkilediği özellikle Homa Lagünü ve güney kıyı şeriti boyunca ilerlediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to elucidate the seasonality in the role of Gediz River, as a source, by tracing the concentration of particle and dissolved loads across the salinity gradient towards the outer section of the İzmir Bay in 2004 and 2005. Particle and dissolved parameters of nutrients (C, N, P, Si) and Chl-a and total suspended matter were measured and evaluated. As a conclusion, the river mouth usually seems to be acting as a trap rather than a source.Thus the river?s impact has been observed within the inshore zone and particularly on Homa Lagoon along the southern shoreline.