İzmir Körfezi sedimanının genotoksik etkisinin araştırılması
Research of genotoxic effects in sediments of İzmir bay
  1. Tez No: 85685
  2. Yazar: MELTEM BOYACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HATİCE PARLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
V ÖZET İZMİR KÖRFEZİ SEDİMANININ GENOTOKSİK ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI BOYACIOĞLU, Meltem Doktora Tezi, Su Ürünleri Temel Bilimler Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Hatice PARLAK Mayıs 1999, 129 sayfa Bu çalışmada, Ekim 1995-Aralık 1995 tarihleri arasında izmir Körfezi'ne drene olan dere ve kanalizasyon ağızlarından ve izmir Körfezi'nin iç, orta ve dış kısımlarından seçilen istasyonlardan alman sediment örneklerinde S.typhimurium TA98 ve TA100 suşlan ile Ames 'in mutajenite testi uygulanmıştır. Test sonucuna göre, körfezin iç kısmına drene olan dere ve kanalizasyonlar taşıdıkları kirlilik yükü sebebi ile körfez için mutajenik aktivite kaynağı teşkil etmektedirler. Mutajenik aktivitenin iç körfezden ortakısma doğru seyreldiği tespit edilmiştir. Dış Körfez'de tespit edilen mutajenik aktivite, Gediz Nehri'nin taşıdığı kirlilik yüküne ve Dökü sahasının etkisine bağlanmıştır, izmir iç, orta ve dış körfez kısımları arasında yapılan istatistik çalışmalarında büyük farklılıklar bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Ames testi, Genotoksisite, Mutajenite, Salmonella typhimurium, Sediment.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT RESEARCH OF GENOTOXIC EFFECTS IN SEDIMENTS OF IZMIR BAY. BOYACIO?LU, Meltem Ph.D. In Fishery Faculty Supervisor: Prof. Dr. Hatice PARLAK May, 1999, 129 Pages In this study, genotoxic and mutagenic effect in the sediment samples of Izmir Bay collected between October-December 1995 from the stations on the rivers and sewages draining to Izmir Bay and in the inner, middle and outer parts of the Bay has been studied by Ames mutagenicity test using by S.typhimurium TA98 and TA100 strains. According to the results of me present study, the rivers and sewages draining to the inner parts of the Bay are important sources of mutagenic activity due to their pollution load. Mutagenic activity has been detected to dilute from the inner to outer parts of the Bay. Additionally the mutagenic activity of the outer parts of the Bay has been detected to be higher than the middle parts. This has been thought to be due to the Gediz River's pollution load. Statistical analysis has shown that the inner, middle and outer parts have meaningful differences. Keywords : Ames test, Genotoxicity, Mutagenicity, Salmonella typhimurium, Sediment.