Doğu Akdeniz jeofizik verilerinin analizi ve yorumu
Analysis and interpretation of the eastern Mediterranean geophysical data
- Tez No: 243968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Doğu Akdeniz Bölgesi'nin neotektoniğini, Afrika Plakası, Arap Plakası ve Avrasya Plakasının göreceli hareketleri denetlemektedir. Bölge, Anadolu Plakasının Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFS) boyunca batıya kaçması ve bu plakanın Yunan Kesme Zonunun etkisi ile Güney- Batı yönlü hareketi ile şekillenmektedir. Girit ada yayı ve buradaki dalma-batma zonu plaka hareketlerinin etkileşim mekanizması ile sürecini günümüzde halen devam ettirmektedir. Dolayısıyla günümüzde devam eden tektonizma özelliklerini ortaya koymak ve bölgeye genel bir tektonik model oluşturmak için 23-28 boylamları / 33-38 enlemleri ile sınırlandırılmış çalışma alanında sismoloji ve gravite verileri irdelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, sismolojik veriler USGS'ten, gravite verileri ise 1971-74 Shakleton çalışmalarından sağlanmıştır.Kabuk kalınlığının volkanik ada yayı boyunca izafi bir incelme içinde olduğu yay önünde ise göreceli parçalı incelme ve kalınlaşmaların olduğu Von Frese (1982)' deki yaklaşımı ile saptanmıştır. Özellikle Pliny, Strabo hendekleri boyunca sistemin doğrultu atımlı sisteme dönmesi ve Fethiye Burdur Fay hattı ile etkileşimi güneybatı Türkiye ana karasında oluşabilecek depremlerin irdelenmesi açısından da önem göstermektedir.Tüm yapılan bu çalışmalar ile bölgenin batimetrik ve tektonik bilgilerini kullanarak winlink modelleme programında modelleme uygulaması yapılmıştır. Elde edilen gravite modelleri moho derinliği değişimi ve kıtasal kabuk okyanussal kabuk sınırlarının tespitini sismolojik veriler ile destekleyerek ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Neotectonics of the Eastern Mediterranean is still active and the motion of the African Plate, Arabian Plate and the Eurasian Plate controls it. The westward motion of the North Anatolian Fault Zone and southwestward rotation of the Aegean region shape this region. Therefore, to create the subduction model of the Cretan Arc, Seismological data (USGS) and gravity data (from 1971-74 Shakleton Cruise) of the region, which is defined by the 23-28 longitudes and 33-38 latitudes, were collected.Thickness of crust values were found relatively low along the volcanic arc same as Von Frese (1982). Especially, changing of the system around the Pliny, Strabo trenches (strike slip fault system) affect the structural conditions. Because of the undulated bathymetric values can be related the relative thickness differences in the southeast region of the Crete and these strike slip fault system to reach over to Turkey with Fethiye Burdur fault system. Therefore analyzing of this system is very important to solve tectonic problems in global focusing in coastal civilization in future.Finally, bathymetric and tectonic knowledge were combined and then Bouguer Gravity Anomaly Model were created with winlink software According to this geometry of subduction zone crustal thickness variations and moho depth were defined and characteristics of the region were described with seismological and gravity data.