On the construction of student groups in a problem based learning system through fuzzy logic considering various objectives
Aktif eğitimde farklı amaçlar doğrultusunda öğrenci gruplarının bulanık mantık yardımıyla oluşturulması
  1. Tez No: 243978
  2. Yazar: AYŞE ÖVGÜ KINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFENDİ NASİBOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
  12. Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bulanıklık kavramı 1965 yıllında Zadeh tarafından önerilen, günümüze kadar hızla gelişme gösteren ve birçok alanda çok miktarda başarılı uygulamaları olan bir kavramdır. Bu kadar başarılı uygulamasının oluşu ve birçok alanda uygulanabilmesinin sebebi ise günlük hayatta karşılaştığımız problemleri daha gerçekçi ifade etmeyi sağlaması, analiz etmesi ve bu sayede sorunlara da daha gerçekçi çözümler üretmesidir. Dolayısıyla bulanıklık kavramı ve bu kavram üzerine önerilen teoriler, geliştirilen yöntemler günden güne daha da önem kazanmaktadır.Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Bölümü'nde 2001 yılından beri devam etmekte olan probleme dayalı öğrenim sisteminde, öğrenciler için uygun öğrenme koşullarının yaratılması çok büyük önem taşımaktadır. Bu koşullardan en önemlisi öğrenci gruplarının farklı amaçlar doğrultusunda uygun olarak oluşturulmasıdır. Buradaki ?farklı amaçlar? ifadesinden kastedilen, öğretim sürecine yöneliktir. Örneğin, öğrencilerin başarı seviyelerine göre ayrılarak elde edilen seviye temelli öğrenci grupları ya da her başarı seviyesinden öğrencinin her grupta yaklaşık eşit sayılarda olmasıyla oluşacak dengeli öğrenci grupları oluşturulabilir. Bununla birlikte öğrencilerin tamamen rasgele seçilmesiyle de öğrenci grupları oluşturulabilir. Fakat burada bahsedilen grup oluşturma stratejilerinde kullanılan temel unsur olan öğrenci değerlendirme puanlarının da uygun olarak belirlenmiş olması oldukça önemlidir. Özellikle bu tür performans değerlendirmeleri yapılırken öğrenci hakkında oluşan düşüncelerin sayısal ifadelere dönüşmesi hem oldukça güçtür hem de her öğretim elemanına göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla öğrenci performans değerlendirmelerinin insan düşünce yapısına daha uygun bir şekilde sözel olarak yapılacağı, daha sonra da bu bilgiler kullanılarak sayısal sonuçların elde edileceği bir sistemin gerekliliği söz konusudur.Bu tez çalışmasında yukarıda anlatılan problemlere çözüm arayışıyla bir öğrenci performans değerlendirme sistemi ve öğrenci grup atama sistemi geliştirilmiştir. Grup atama sistemi içinde 5 ayrı grup atama stratejisi tanıtılmıştır. Her iki ana yöntem için ise çözüm yapmayı sağlaması açısından iki ayrı Borland C++ Builder 6.0 kodu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fuzziness is a concept that was suggested in 1965 by Zadeh that has improved rapidly until today and that has a number of successful applications in many fields. The reason why it has such successful applications and it can be applied in many fields is that it allows expression and analysis of the problems we encounter in daily life more realistically and, thanks to this, it produces more realistic solutions to problems. Therefore, the concept of fuzziness and the theories suggested and the methods developed on this concept are gaining more and more importance day by day.The creation of suitable learning conditions for students is of great importance in the method of problem based learning system which has been continuing in the Department of Statistics at Dokuz Eylül University since 2001. The most important of these conditions is the suitable composition of student groups for the purposes of instruction. For instance, level-based student groups can be composed by dividing students according to their success levels or balanced student groups can be constituted by students of each success level taking place in each group in approximate equal numbers. In addition, student groups can also be constituted by choosing students completely randomly. However, it is quite important that student evaluation grades, which are the fundamental elements used in the group constitution strategies mentioned here, should also be determined suitably. Especially while carrying out such performance evaluations, the opinion formed about the student is both quite difficult to turn into numerical expressions and vary according to each instructor. Thus, there exists the requirement of a system in which the student performance evaluations will be carried out verbally in a more suitable way for human structure of thinking and in which numerical results will later be obtained by using this information.In this dissertation work, a student performance evaluation system and a student group assignment system have been developed by searching for a solution for the above-mentioned problems. Five distinct group assignment strategies have been introduced within the group assignment system. Borland C++ Builder 6.0 Software Development Kit (SDK) was used for the implementation of the mentioned methods with a view to provide a solution.