Supervised techniques in data mining
Veri madenciliğinde yönlendirilmiş teknikler
- Tez No: 243981
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP KUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Büyük boyuttaki veri tabanlarından bilgiye ulaşmak için veri madenciliği tekniklerinin kullanımı çok yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada özellikle kullanıcı tarafından yönlendirilmiş teknikler üzerinde durulmuştur. İlk altı bölümde veri madenciliğinin teorisi kısaca açıklanmıştır. Üzerinde durulan konular öğrenme ve bilgiye ulaşma yöntemleri, veri tabanı işletim sistemi tipleri ve seçimi, verilerin düzenlenmesi, veriler ile ilgili sorunların giderilmesi, elde edilen sonuçların sunulmasıdır.Özellikle tıp ve ticaret alanlarında veri madenciliği uygulamalarına çokça rastlanılmaktadır. Ancak, yer bilimlerinde bilinen bir uygulamasına rastlanılmamıştır. Bu nedenle, uygulamamızda Seyitömer Kömür Havzasından elde edilen veriler kullanılmıştır. Veriler incelendiğinde malzeme isimlendirmede bir standardın olmadığı görülmüştür. Öncelikle veri tabanının oluşturulması aşamasında bir malzemenin farklı şekillerde isimlendirilmesi engellenmeye çalışılmıştır. Verilerin girilmesinden sonra özet bilgiler sunulmaktadır.Her ne kadar özetleme kullanıcı tarafından yönlendirilmiyor ise de, araştırmacıya fayda sağlayabileceği düşünülerek uygulamaya eklenmiştir. Bunun dışında, kullanıcı bir malzeme seçer. Kuyularda seçilen malzemenin ilk rastlandığı katman bulunur. Böylece bu katmanın üstünde yer alan malzemelerin listesine ulaşılır. Ayrıca son rastlandığı katman bulunur. Ve bu katmanın altında yer alan malzemelerin listesi elde edilir.Kullanıcı bazı malzemeleri aynı bir isim altında gruplamak isteyebilir. Veri tabanını da yaptığı gruplandırmaya göre yeniden düzenleyebilir. Bu yeni veri tabanı üzerinde de yukarıda anlatılmış olan çalışmaları uygulayabilir. Uygulama ayrıca kuyuların düşey kesit diyagramının çizilmesini sağlamaktadır. Son olara kullanıcı, seçtiği bir malzemenin kuyularda ilk rastlandığı katmanın kotuna göre kuyuları sınıflandırabilir. Bu işlemin sonucu farklı renkli noktalar kullanılarak bir düzlem üzerinde araştırmacıya sunulmaktadır.Anahtar sözcükler : Veri madenciliği, veri tabanı, Seyitömer Kömür Havzası, kömür yatakları için bir uygulama.
Özet (Çeviri)
Usage of Data Mining techniques is very common for reaching info on huge database. Techniques especially canalized by the user are used in this study. Theory of Data Mining is shortly described in first 6 chapters. Subjects are: learning and reaching info methods, Database Operational System types and selection, organizing data, removal of problems related data and presentation of obtained results.Data mining application is very common on especially commercial and medical areas. However, known application has not been encountered in earth sciences. Therefore, data is being used which obtained from Seyitömer Coal Basin in this application. When data examined: it is noted that there is no standardization for material naming. First of all, it is tried to hinder to name material in different ways at the stage of forming database. Summarized info is being represented after entering the data. Even if summary is not canalized by the user, it is added to the application because it may help to searcher. User chooses the material. Finds the first layer met for the chosen material in bore-hole. Therefore, reaches the material list takes place above this layer. Besides finds the last layer met. And obtains the material list takes place under this layer.User may wish to group some material under same name. And can re-organize the database according to this. The above described studies can be applied on this new database. This application also obtains vertical cross-section diagram drawing. At last, user can classify bore-holes according to code of layer which chosen material first met. The result of this procedure is represented on a plane by using different colored points to the researcher.Keywords : Data mining, database, Seyitömer Coal Basin, application for coal beds.