1980 sonrası tarım politikalarının kırsal alandaki yapısal dönüşüm üzerine etkileri: Aydın-Dalama örneği
The impacts of the agricultural policies after 1980 on the structural transformation of the rural areas: The case of Aydin-Dalama
  1. Tez No: 243982
  2. Yazar: NERİMAN YÖRÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ GÖKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 404
Özet
Temel olarak çalışma; tarıma yönelik politikaların, tarımsal yapıya ilişkin koşulların kırsal alanda halen yaşamaya devam eden nüfusun hayatta kalma stratejisini belirleyen, yönlendiren mevcut koşulların, uygulamaların neler olduğunu saptamak ve bunların kırsal yapıyı nasıl dönüştürdüğünü ortaya çıkarmayı amaçlayan bir çalışmadır.Türkiye'deki özellikle kırsal alana yönelik veri tabanının eksikliği, TÜİK'in yaptığı sayımların örnekleme düzeyi üzerinden ve düzenli aralıklarla olmaması, ham verilerine ulaşmakta zorluk çekilmesi, çiftçi kayıt sisteminin yalnızca 2002 yılından sonra tutulmaya başlanması gibi birçok sebep tezin bütün parametrelerine eş zamanlı olarak bakılıp değerlendirilmesini güçleştirmiştir. Bu anlamda bu tez kimi parametreleri 1960'ları, kimilerinin ise 1998'li yılları başlangıç yılı olarak almasına rağmen yine de 1980'li yılların politikalarının sonuçlarının daha sonraki yıllarda ortaya çıkabileceği varsayımından hareketle 1980 sonrası bir değerlendirme olarak ele alınabilir.Aydın İli Merkez İlçesine bağlı Dalama Beldesi çalışmanın örnek alanı olarak seçilmiştir. Seçilen örnek alanda 3 temel değişken ve bunların alt değişkenlerine yönelik dönüşümlerin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Bunlar; 1. Nüfus Değişimi 2. Ürün Deseni Değişimi (Ekim Alanları, Ekiliş Oranları) 3. Mülkiyet Sahipliliği ve El Değiştirme Biçimleri Değişimi.
Özet (Çeviri)
Basically, work, agriculture-oriented policies on agricultural structure conditions in rural areas still continue to live the life of the population remain in defining strategy, referring to current conditions, what applications are identified and their structure of how rural converts to reveal a purpose to work.In Turkey, the lack of data base of especially rural areas, the TÜİK's sample of census-level on a regular basis and not raw data to achieve the hardship withdrawal, the farmer registration system only after the year 2002 will like these of many reasons, including arguments for all parameters simultaneously are not considered to be evaluated difficult. In this sense this thesis, some parameters 1960s, some of the years of the initial 1988 as in spite of receiving in 1980 and still the results of the policies of the later to occur in view of the assumptions in 1980, after the assessment can be addressed by.Dalama, the branch of central district of Aydın Province, is cho as the sample area of this thesis.In this sample area, determination of conversion of 3 basic variables and their sub-variables is intended. These are: 1- Population changes 2-Product design changes 3-Changes of Disciple-owned property and the format of change hands.