Developing an effective and efficient decision support system for forestry in İzmir
İzmir'de ormancılığın etkin ve verimli bir şekilde geliştirilmesine yönelik bir karar destek sisteminin oluşturulması
- Tez No: 243983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHAP TECİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
- Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bilgi sistemleri ve bilgi teknolojileri günümüzün bilgi toplumunun oldukça önemli kavramlarıdır. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Uzaktan Algılama (UA) gibi bilgi sistemleri ve bilgi teknolojileri, ekosistem yönetimi, doğal kaynak yönetimi ve diğer uygulama alanlarında karar verme sürecinin önemli bir bileşeni olmuştur. CBS, kaynak yöneticilerine, ormanı anlamaları ve analiz etmeleri için araçlar sağlamakta ve karar vericilerin verileri daha iyi görselleştirmesine ve bütünleştirmesine imkan tanımaktadır. Orman planlama süreci giderek karmaşık bir hale geldiği için, orman planlamacılarına yardımcı olacak operasyonel araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. CBS ve Yöneylem Araştırmasının (YA) bütünleşik kullanımı, orman yöneticilerine, YA tarafından önerilen çözümleri görselleştirme ve karşılaştıkları problemleri daha iyi anlama şansı vermektedir.Bu tez ile İzmir Orman İşletme Şefliği için etkin ve verimli bir karar destek sisteminin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle sayısal haritalara dayalı veri tabanı geliştirerek çağdaş orman yönetimi anlayışının adımları başlatılmaya çalışılmıştır. CBS ve YA'yı bütünleştiren prototip bir çalışma sunulmakta ve müdürlüklerin orman yönetimi karar sürecini kolaylaştırmak için birçok analiz yapılmaktadır. Bu analizler, sorgulamalar, konumsal küme kapsama problemi (KKKP), konumsal çok kriterli karar analizleri, yol analizleri, en kısa yol analizi, kümeleme analizi, yeni bir kümeleme algoritmasının geliştirilmesi ve son olarak MapInfo'da menu oluşturma şeklinde özetlenebilir. Analizlerde, MapInfo, MapBasic, Vertical Mapper ve IDRISI yazılım programları kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Information systems and information technologies are very essential concepts of today?s information society. Spatial Information Systems and technologies of Geographical Information Systems (GIS), and Remote Sensing (RS) have become very important component of decision making in ecosystem management, natural resource management and other application areas. GIS provides resource managers with tools to use in understanding and analyzing a forest and allow decision-makers to visualize and integrate data better. As the forest planning process becomes increasingly complicated, there is a need for assisting forest planners with operative tools. The combined use of GIS and Operations Research (OR) give forest managers the chance to visualize solutions proposed by OR and to get a better understanding of the problem they confront.It is aimed to develop an effective and efficient decision support system for İzmir Forest Administration Chief Office by this thesis. For this reason, it is attempted to initiate steps of contemporary forest management by developing database based on digital maps. Prototype study that integrates GIS and OR is presented and in order to facilitate forest management decision process of directorates several analyses are done. These analyses can be summarized as, queries, location set covering problem (LSCP), spatial multi criteria decision analyses, road analyses, the shortest path analysis, clustering analysis, development of a new clustering algorithm and finally creation of a new menu in MapInfo. MapInfo, MapBasic, Vertical Mapper and IDRISI software packages are used for analyses.