Jelatin ile hazırlanan mikrokapsüllerin özellikleri
- Tez No: 24400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
- 77 - ÖZET Nf t. idrar yolları antiseptiği olarak kullanılan bir modeldir. Bölümümüzde daha önce koaservasyon-faz ayrışımı yöntemi kullanılarak mikrokapsülleri hazırlanmış ve kaplama maddesi karbonaimetilaelüloz kullanılmıştı. Değişik oranlar da hazırlanmış oları mikrokapaüllerden en uzun etki ve en yük sek salınım 1:1 polimer: ilaç oranıyla hazırlanmış mikrokap- süllerde olduğu gözlenmişti. Bu çalışmada kaplama maddesi olarak jelatin ve Koaser- van madde olarak Sodyum sülfat kullanıldı. Oluşan mikrokap- süllerin dayanıklıkları arttırmak için sertleştirici olarak formaldehid kullanıldı. Formaldehid, izopropil alkol içinde %5$ 10, 20, 30, 40 ve 50 olarak kullanıldı ve sertleştirme iki şekilde yapıldı, birincisi her 1 g mikrokapaül için 10 mi sertleştirici kullanılarak 2 saat süre ile sertleştirilip, süzüldü ve kendi halinde oda sıcaklığında kurumaya bırakıldı, ikinci yol ise sertleştirme süresi 4 saat olarak aeçildi ve aüre sonunda mikrokapsüllerdeki formaldehid izo propanol'u uzaklaştırmak için distile su ile yıkandı ve oda sıcaklığın da kendi halinde kurumaya bırakıldı. Her iki metod ile muame le edilen mikrokapsüllerde USP XXI döner sepet metoduna uygun- 78 - olarak dissolusyon çalışmaları yapıldı. Elde edilen disjolusyon sonuçları sıfırıncı, birin ci dereceden kinetiklere, (B+)a, RRSBW, Hixaon Crowell, Hi- guch ite Q + denklemlerine uygulanarak, ilacın salıverilme- 2 ainde r metoduna göre en uygun kinetik 2 saat süre ile yı kanmadan aertleştirilen mikrokapsüller için mide vasatında RRSBW, barsak vasatında ise (£+) ayrıca 4 saat süre ile sertleştirerek yıkananlar için hem suni mide hem suni bar- aak vasatında en uygun model (B+) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
- 79 - SUMMARY Nitrofurantoin is an urinary tract antiseptic. In our laboratory Nft. microcapsules were prepared by means of coaservat ion-phase separation technique. CMS was. used as a coating material. Among the microcapsules which were prepared by different polimer: drug ratios, it was found that the 1:1 gives the best polimer dissolution results. In this study, gelatin was usied as coeting material and sodium sulfate was used as coacervating agent. The micro capsules prepared by this method were hardened by using isopropyl alcohol which containes different ratios of formald- hyde. Microcapsules were hardened by two different ways. In the first, 10 ml of hardening agent was used for each gram of microcapsules. After 2 hours of hardening time microcap sules were filtered and allowed to dry at room temperature. In the second, also 10 ml of hardening agent was used for each gram af microcapsules. After 4 hours of hardening time, microcapsulea were filtered and washed by ©old disttiled water and allowed to dry at room temperature.- 80 - The hardened microcapsules dissolution was done according to the rotating basket method described in the USP XXI. The dissolution results were applied to the zero and first order kinetics and to the (Bt), RRSBW, Hixon-Crowell Higuchi, Q