Bazı antibiyotiklerin escherichia coli ve proteus bakterilerine karşı duyarlılıklarının in-vitro olarak incelenmesi
  1. Tez No: 24399
  2. Yazar: FATMA KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER COŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Çeşitli üriner sistem infeksiyonlarından izole edilen 103 Escherichia coli suşunun ve çeşitli klinik materyalden izole edilen 102 Proteus suşunun siprofloksasin, ofloksasin ve pefloksasin'e in-vitro duyarlılığı sefuroksim, seftazidim, mezlosilin, ampisilin, ampisilin / sulbaktam ve amoksisilin / klavulanik asit kombinasyonu ile karşılaştırılmıştır. Escherichia coli suşların siprofloksasin, ofloksasin ve pefloksasin'e 103'ü (%100),sefuroksim'e 98'i (%95.15), seftazidim'e 99'u (%96.12), mezlosilin'e 42'si (%40.78), ampisilin'e 33'ü (%32), ampisilin / sulbaktam'a 69'u (%66.99) ve amoksisilin / klavulanik asit kombinasyonuna 84'ü (%81.55) duyarlı bulunmuştur. Proteus suşlarının siprofloksasin ve ofloksasin' e 102' si (%100), pefloksasin'e 101'i (%99), sefuroksim'e 96'sı (94.12), seftazidim'e 100'ü (%98), mezlozisüm'e 34'ü (%33.33), ampisilin'e 23'ü (%22.55), ampisilin / sulbaktam'a 58'i (%56.86) ve amoksisilin / klavulanik asit kombinasyonuna 89'u (%87.25) duyarlı bulunmuştur. Siprofloksasin, ofloksasin ve pefloksasin'in üropatojen Escherichia coli ve Proteus suşlarına denenen diğer antibiyotiklerden daha etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The in-vitro susceptibility of 103 Escherichia coli strains isolated from various uri nary tract infections, and of 102 Proteus strains isolated from various clinical specimens, to ciprofloxacine, ofloxacine and pefloxacine was compared with susceptibility to cefuroxime, ceftazidime, mezlocillin, ampicillin, ampicillin/sulbactam and amoxicillin / clavulanic acid combinations. Of the 103 Escherichia coli strains, the distribution of the susceptibility was found to be 103 (100 %) to ciprofloxacine, ofloxacine and pefloxacine, 98 (95.15 %) to cefuro xime, 99 (96.12 %) to ceftazidime, 42 (40.78 %) to mezlocillin, 33 (32 %) to ampicillin, 69 (66.99 %) to ampicillin / sulbactam and 84 (81.55 %) to amoxicillin / clavulanic acid combinations. Of the 102 Proteus strains, the distribution of the susceptibility was found to be 102 (100 %) to ciprofloxacine and ofloxacine, 101 (99 %) to pefloxacine, 96 (94.12 %) to cefuroxime, 100 (98 %) to ceftazidime, 34 (33.33 %) to mezlocillin, 23 (22.55 %) to ampicillin, 58 (56.86 %) to ampicillin / sulbactam and 89 (87.25 %) to amoxicillin / clavulanic acid combinations. Uropathogenic Escherichia coli and Proteus strains were in-vitro more susceptible to ciprofloxacine, ofloxacine and pefloxacine than the other antibiotics.