Effects of filter ratio and operation mode on the efficiency of anaerobic filter treating molasses wastewater
Filtre malzemesi oranı ve işletim modunun melaslı atıksu arıtan anaerobik filtrenin verimi üzerindeki etkisi
- Tez No: 244014
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ TOKGÖZ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez kapsamında, dünyadaki en ekonomik sistemlerden biri olarak kabul edilen yukarı akışlı anaerobik filtre modelinde arıtılabilirlik çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, tasarım ve performans parametrelerinden olan hidrolik alıkonma süresi, filtre malzemesi oranı, organik yükleme oranı, sıcaklık ve işletim türü, farklı filtre malzemesi oranına sahip dört yukarı akışlı anaerobik filtre reaktörde değerlendirilmiştir.İşletim boyunca, anaerobik filtre reaktörler melas içeren sentetik atıksuyla beslenerek deneysel çalışmalar 37 ± 1°C sıcaklık aralığında, 2 günlük alıkonma süresi için 0.5 ile 2.0 kg COD/m³.gün arasında değişen organik yükleme değerlerinde gerçekleştirildi. Filtre malzemesi doluluk oranına göre UAF 100, UAF 75, UAF 50 ve UAF 25 olarak adlandırılan dört reaktör, sürekli ve yarı sürekli olarak işletildi.Yukarı akışlı anaerobik filtre reaktörlerin arıtım verimlerini değerlendirebilmek için işletim boyunca kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), toplam katı (TK) ve toplam uçucu katı (TUK) analizleri yapıldı. Bu analizlerden elde edilen sonuçlar karşılaştırıldığında; anaerobik filtrelerde, filtre malzemesi oranının ve sürekli işletme türünün KOI, TK ve TUK giderim verimi üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Sonuçlar işletme moduna göre değerlendirildiğinde, en yüksek COD, TS ve TVS giderim verimlerinin sürekli işletim modunda elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, treatability studies were realized by using an upflow anaerobic filter model reactor that is accepted as one of the most economical systems in the world. Hydraulic retention time, filter material ratio, organic loading rate, temperature and operation mode, which are design and performance parameters, were evaluated at four upflow anaerobic filter reactors having different filter material ratios in the study.During the study anaerobic filter reactors were fed with the synthetic wastewater containing molasses. Experimental studies were examined at different organic loading rates varied between 0.5 and 2.0 kg COD/m³day for hydraulic retention time (HRT) of 2 days at temperature range of 37 ± 1°C. Four anaerobic filter reactors called as UAF 100, UAF 75, UAF 50 and UAF 25 according to filter material ratio were operated at continuous and semi-continuous operation mode.Chemical oxygen demand (COD), total solid (TS) and total volatile solid (TVS) analyses were done for evaluate the performance of upflow anaerobic filter reactors during the study. When the results of this analysis were compared, COD, TS and TVS removal efficiencies were affected by continuous operation mode and filter material ratio in anaerobic filters. Depending on operation mode, the highest COD, TS and TVS removal efficiencies were achieved at continuous mode than the semi-continuous mode.