Kıbrıs Mağusa Tuzla bölgesinin mühendislik jeolojisi
The engineering geology of Tuzla region of Famagusta Cyprus
- Tez No: 244017
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 410
Özet
Bu çalışma KKTC'nin Mağusa kentinde, gelişmekte olan bir bölge olan Tuzla ve yakın civarının jeolojik ve jeoteknik özellikleri hakkındadır. Tuzla yerleşim alanında bulunan zeminlerin mühendislik özelliklerinin belirlenmesi için otuz sekiz adet zemin sondajı ve bu sondajlar esnasında Standart Penetrasyon Testleri gerçekleştirilmiştir. Bundan başka zemin sınıflaması için çeşitli laboratuar deneyleri yapılmıştır. İlaveten, tomografik rezistivite ve sismik kırılma çalışmaları gerçekleştirilmiştir.Tezde sıvılaşma konusu irdelenmiş; sıvılaşma oluşumu, sıvılaşmayı tetikleyen faktörler, ince danelerin durumu, kıvam limitlerinin sıvılaşmaya etkileri, çevrimsel yenilme ve sıvılaşma sonuçlarından bahsedilmiştir. Zemin sondajlarının jeoteknik logları hazırlanmıştır. Her sondaj noktasındaki sıvılaşma potansiyeli değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler ışığında bölgenin sıvılaşma potansiyeli haritaları hazırlanmıştır. Bunun yanında zemin grubu ve yerel zemin sınıfı haritaları da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the geological and geotechnical properties of Engomi (Tuzla) region and its immediate vicinity that is still in development stage, of the city Famagusta in North Cyprus. There are thirty eight boreholes drilled to determine the engineering geological properties of the Tuzla Region that Standart Penetration tests were carried out during the drilling. Besides, several laboratory tests were carried out for the soil classification. Additionally, tomographic rezistivity and refraction seismic studies have also been carried out.At this thesis soil liquefaction phenomena investigated throughly so the liquefaction formation, triggering factors, the effect of fine contents and consistency limits on liquefaction susceptibility, cyclic failure event and the outcomes of liquefaction rewieved. The geotechnical borehole logs are prepared for each of the soil boreholes. The liquefaction susceptibility of the ground for each borehole were determined. As a result, liquefaction susceptibility maps prepared for the study area. Besides, soil group and local site classes maps as defined in the Turkish Specification for Structures to be Built in Disaster Areas were prepared.