Cibacron Blue F3GA attached mP(HEMA) beads for casein purification
Kazein saflaştırmada kullanılacak Cibacron Blue F3GA takılı mP(HEMA) adsorbentinin hazırlanması
- Tez No: 244016
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NALAN TÜZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Cibacron Blue F3GA takılı magnetik poli(2-hydroxyethylmethacrylate) [mP(HEMA)] mikro küreleri, HEMA manomeri kullanılarak süspansiyon polimerizasyonu ile hazırlandı. Cibacron Blue F3GA, magnetik poli(HEMA) kürelerine alkali koşullarda triazin halkasındaki klorit ve HEMA molekülündeki hidroksil grupları arasındaki nükleofilik substitusyon reaksiyonu ile kovalent olarak immobilize edildi. Boya takılı magnetik poli(HEMA) küreleri, FTIR, taramalı elektron mikroskobu, elementel analiz ve şişme testi ile karakterize edildi. Magnetik mikro küreler, 68.3 micromol Cibacron Blue F3GA/g içermekte olup 100-140 micrometre gözenek boyutuna sahiptir. Magnetik P(HEMA) kürelerinin şişme derecesi % 62.12 dir. Adsorpsiyon, kesikli sistemde farklı koşular altında (pH, başlangıç protein konsantrasyonu, sıcaklık, iyonik şiddet) gerçekleştirildi, daha sonra manyetik akışkan yatak sisteminde çalışıldı. Maksimum adsorpsiyon beta-kazeinin izoelektrik noktası olan pH 5 te gözlendi. Sulu çözeltiden adsorplanan maksimum beta-kazein miktarı pH 5 te 0.5 mg/ml beta-casein konsantrasyonu için, kesikli sistemde 57.52 mg/g iken aynı koşullarda manyetik akışkan yatak sisteminde 72.09 mg/g dır. Yüzde 90 nın üzerinde adsorplanan beta-kazein, 1.5 M NaCl ajanı ile elue edildi. Adsorpsiyon kapasitesinde önemli bir azalma olmaksızın Cibacron Blue F3GA takılı magnetik poli(HEMA) küreleri tekrar kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Magnetic poly(2-hydroxyethylmethacrylate) [m P(HEMA)] beads carrying Cibacron Blue F3GA were prepared by suspension polymerization of HEMA. Cibacron Blue F3GA was covalently coupled with magnetic poly(HEMA) microbeads via the nucleophilic substitution reaction between the chloride of its triazine ring and the hydroxyl groups of the HEMA molecules under alkaline conditions. Dye-attached mP(HEMA) beads were characterized by Fourier transform infrared spectrometer (FTIR), scanning electron microscopy, elemental analysis, swelling studies. The affinity sorbent carrying 68.3micromol Cibacron Blue F3GA/g was in the 100-140 micrometer particle size range. The swelling ratio of the mP(HEMA) was % 62.12. Adsorption studies were performed under different conditions in batch system (i.e., pH, protein initial concentration, temperature, and ionic strength) and than in magnetically stabilized fluidized bed (MSFB) system. The maximum adsorption was observed at pH 5.0, which is the isoelectric pH of beta casein. The maximum amount of beta-casein adsorption from aqueous solution was 57.52 mg/g in batch system and 72.09 mg/g in MSFB system at pH 5.0 (Studied casein concentration: 0.5 mg/ml). Up to 90 percent of the adsorbed beta-casein was removed by 1.5 M NaCl as elution agent. We concluded that Cibacron Blue F3GA attached magnetic poly(HEMA) could be repeatedly applied for beta-casein adsorption without significant losses in the adsorption capacity.